Obrady Episkopatu Polski

Obrady - jak wyjaśnił rzecznik Episkopatu - odbędą się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie z okazji 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Dodał, że spotkanie na Warmii będzie też okazją do uczczenia 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, na miejsce której biskupi udadzą się w sobotę wieczorem.

Jak podkreślił ks. Kloch, podczas obrad w Olsztynie dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz przedstawi biskupom sytuację poszkodowanych w powodzi i zrelacjonuje pomoc prowadzoną na terenach zalanych i zagrożonych. Caritas Polska zebrała już prawie 10 mln zł. W całej Polsce wszystkie diecezjalne Caritas wspierają powodzian, m.in. wysyłając transporty z pomocą.

Tereny dotknięte powodzią w maju i czerwcu - jak poinformował rzecznik Episkopatu - odwiedzali też biskupi, m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, abp Damian Zimoń, abp Józef Życiński, bp Andrzej Czaja, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Kazimierz Ryczan, bp Wiktor Skworc i bp Henryk Tomasik.

Ks. Kloch podkreślił, że ważną kwestią, którą podejmie polski Episkopat podczas obrad, jest dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. "Pierwszym krokiem ku zbliżeniu obu Kościołów i pojednaniu narodów było spotkanie przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła katolickiego w Polsce, które odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w lutym tego roku" - przypomniał rzecznik Episkopatu.

Dodał, że nie mógł w nim wówczas wziąć udziału abp Hilarion, a obecnie planowany jest jego przyjazd do Polski 24 czerwca.

Biskupi podczas zebrania plenarnego przyjmą znowelizowany regulamin Konferencji Episkopatu Polski. Poruszą sprawy dotyczące duszpasterstwa polonijnego, m.in. w Wielkiej Brytanii. Będą dyskutować o roli Katolickiej Agencji Informacyjnej w służbie Kościoła oraz liście pasterskim na 10. Dzień Papieski; zatwierdzą też na sierpień apel w sprawie trzeźwości.

Pierwszy dzień spotkania biskupów zakończy wieńcząca Rok Kapłański msza św. w Archikatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi kard. Józef Glemp. Biskupi będą się w tym dniu modlić też w intencjach obchodzącego 60-lecie święceń kapłańskich kard. Henryka Gulbinowicza i bp. Juliana Wojtkowskiego, a także gospodarza spotkania abpa Wojciecha Ziemby, który również w tych dniach będzie przeżywał kolejną rocznicę święceń kapłańskich.

Zebranie biskupów zakończy w niedzielę msza św. jubileuszowa 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej w Archikatedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Obrady biskupów zakończą się w niedzielę 20 czerwca, w dniu wyborów prezydenckich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
23°C Środa
noc
17°C Środa
rano
wiecej »