Obrady - jak wyjaśnił rzecznik Episkopatu - odbędą się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie z okazji 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Dodał, że spotkanie na Warmii będzie też okazją do uczczenia 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, na miejsce której biskupi udadzą się w sobotę wieczorem.
Jak podkreślił ks. Kloch, podczas obrad w Olsztynie dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz przedstawi biskupom sytuację poszkodowanych w powodzi i zrelacjonuje pomoc prowadzoną na terenach zalanych i zagrożonych. Caritas Polska zebrała już prawie 10 mln zł. W całej Polsce wszystkie diecezjalne Caritas wspierają powodzian, m.in. wysyłając transporty z pomocą.
Tereny dotknięte powodzią w maju i czerwcu - jak poinformował rzecznik Episkopatu - odwiedzali też biskupi, m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, abp Damian Zimoń, abp Józef Życiński, bp Andrzej Czaja, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Kazimierz Ryczan, bp Wiktor Skworc i bp Henryk Tomasik.
Ks. Kloch podkreślił, że ważną kwestią, którą podejmie polski Episkopat podczas obrad, jest dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. "Pierwszym krokiem ku zbliżeniu obu Kościołów i pojednaniu narodów było spotkanie przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła katolickiego w Polsce, które odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w lutym tego roku" - przypomniał rzecznik Episkopatu.
Dodał, że nie mógł w nim wówczas wziąć udziału abp Hilarion, a obecnie planowany jest jego przyjazd do Polski 24 czerwca.
Biskupi podczas zebrania plenarnego przyjmą znowelizowany regulamin Konferencji Episkopatu Polski. Poruszą sprawy dotyczące duszpasterstwa polonijnego, m.in. w Wielkiej Brytanii. Będą dyskutować o roli Katolickiej Agencji Informacyjnej w służbie Kościoła oraz liście pasterskim na 10. Dzień Papieski; zatwierdzą też na sierpień apel w sprawie trzeźwości.
Pierwszy dzień spotkania biskupów zakończy wieńcząca Rok Kapłański msza św. w Archikatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi kard. Józef Glemp. Biskupi będą się w tym dniu modlić też w intencjach obchodzącego 60-lecie święceń kapłańskich kard. Henryka Gulbinowicza i bp. Juliana Wojtkowskiego, a także gospodarza spotkania abpa Wojciecha Ziemby, który również w tych dniach będzie przeżywał kolejną rocznicę święceń kapłańskich.
Zebranie biskupów zakończy w niedzielę msza św. jubileuszowa 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej w Archikatedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Obrady biskupów zakończą się w niedzielę 20 czerwca, w dniu wyborów prezydenckich.
„Nasza relacja z Jezusem jest przede wszystkim relacją obdarowania.”
Tyle że to miliarder i posiadacz sporem sumy w... kryptowalucie obecnego prezydenta USA.
Zgodnie z prawem takie wyroby nie powinny znaleźć się w sprzedaży.
Domniemany sprawca został zatrzymany i zidentyfikowany jako 30-letni Elias Rodriguez z Chicago.
Zmieniło się to dzięki Williamowi Lindleyowi, który zaplanował system kanalizacji i wodociągów.
Wzrost wydatków o charakterze społecznym to efekt nieprzerwanej kampanii wyborczej.
Ośrodek Przewidywania Burz (SPC) zarejestrował 922 zgłoszenia w całym kraju.
Czy oba ugrupowania mają zachować swoją tożsamość i iść swoją drogą, czy kontynuować współpracę?
Według Marcina Warchoła w kampanii Trzaskowskiego złamano co najmniej 3 artykuły Kodeksu wyborczego.