Reklama

Ruszył internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Od środy możliwy jest publiczny, bezpłatny i powszechny dostęp do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Na razie w ten sposób można zajrzeć do ponad 12 mln spośród 18,8 mln ksiąg.

Reklama

"Żeby uzmysłowić skalę potrzeb w tym zakresie wystarczy powiedzieć, iż każdego dnia pracy polskich sądów w wydziałach ksiąg wieczystych zagląda do nich co najmniej około 20 tys. obywateli" - mówił podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że od środy do księgi wieczystej można będzie zajrzeć, korzystając na przykład z domowego komputera.

Przeglądarka ksiąg wieczystych funkcjonuje w internecie pod adresem http://ekw.ms.gov.pl, można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu. Minister zastrzegł, iż wprowadzone rozwiązanie "ma ułatwić życie obywatelom, nie ma natomiast umożliwić zaspokajania ciekawości". Wyjaśnił, że dostęp do ksiąg jest powszechny, ale żeby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba będzie znać jej numer. Dlatego - jak dodał - sprawdzać zapisy będą mogli na przykład właściciele i osoby uprawnione.

"Nie chcemy, żeby dostęp przez internet był przedmiotem zainteresowania ciekawskich sąsiadów; chcemy, żeby z tego narzędzia korzystali ci, którzy muszą to zrobić w sensie formalnym" - mówił Kwiatkowski.

Wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz powiedział, że wprowadzony system internetowy odciąży pracowników wydziałów ksiąg wieczystych. "Pracownicy ci będą mogli zająć się teraz w większym stopniu pracą merytoryczną i szybciej załatwiać wnioski, które do wydziałów wpływają" - zaznaczył. Dodał, że w internecie znajdziemy dokładny obraz księgi wieczystej, taki jak w dokumentach sądowych.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od kilku lat w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta. Ponad 80 proc. kosztów tego projektu pokrywa Unia Europejska. Obecnie już w ponad stu sądach rejonowych w kraju wszystkie księgi wieczyste, które prowadzone były w formie dotychczasowej, zostały przepisane do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

Spośród istniejących w kraju 347 wydziałów ksiąg wieczystych - jak poinformowano na konferencji - 243 wydziały prowadzą już księgi wieczyste w systemie informatycznym. W 116 wydziałach całkowicie zakończono przenoszenie wszystkich ksiąg wieczystych do postaci elektronicznej. Spośród 18,8 mln wszystkich ksiąg wieczystych w centralnej bazie zapisanych obecnie zostało 12,1 mln.

Jak podaje ministerstwo, księgi do systemu informatycznego przenoszone są sukcesywnie - pierwszeństwo mają te, do których złożono wnioski o wpis. "Do dzisiaj przemigrowano około 9,5 mln ksiąg, a około 2,6 mln ksiąg założono już jako nowe księgi w systemie informatycznym" - podał resort. Zakończenie przenoszenia do systemu elektronicznego wszystkich ksiąg wieczystych planowane jest na 2013 rok. Aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych znajduje się na stronach internetowych resortu.

W dalszej perspektywie, jak podaje ministerstwo, planowana jest elektroniczna obsługa wniosków o wydanie odpisu księgi wieczystej i dokonanie wpisu do rejestru ksiąg wieczystych wraz z elektroniczną płatnością, a także możliwość uzyskania drogą elektroniczną odpisu z księgi wieczystej.

W końcu maja umożliwienie elektronicznego dostępu przez internet do bazy ksiąg wieczystych, z możliwością przeszukiwania tej bazy, uzyskało pilotażowo 300 komorników z całego kraju - to jedna trzecia wszystkich przedstawicieli tego zawodu.

Wprowadzenie elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych jest jedną z wielu zmian prowadzących do większej informatyzacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Należą do nich także m.in. plany nagrywania i rejestrowania przebiegu rozpraw w sposób elektroniczny oraz utworzenie w styczniu bieżącego roku e-sądu, czyli rozpatrywanie spraw w ramach elektronicznego postępowania upominawczego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama