Reklama

Most łyżwowy na Grunwald

Replika mostu łyżwowego, który przyczynił się do zwycięstwa króla Władysława Jagiełły pod Grunwaldem, powstała w Kozienicach (Mazowieckie). W piątek w mieście rozpoczęły się dwudniowe obchody 600-lecia słynnej bitwy z Krzyżakami.

Reklama

Piątkowe uroczystości zainaugurowały zawody smoczych łodzi i kajaków, które odbywają się na miejscowym zalewie. W programie jest też sesja popularno-naukowa poświęcona bitwie pod Grunwaldem. Wezmą w niej udział m.in. historycy z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Henryk Samsonowicz, prof. Jan Tyszkiewicz i dr Andrzej Stańczyk z Politechniki Warszawskiej.

"Kozienickie uroczystości nawiązują do wydarzeń poprzedzających bitwę pod Grunwaldem w 1410 r., czyli do wybudowania w Kozienicach tzw. mostu łyżwowego na podporach z łodzi, co w XV wieku było dużym wyzwaniem dla budowniczych z Puszczy Kozienickiej" - wyjaśnia jeden z organizatorów imprezy Dariusz Traczyk z Urzędu Miejskiego w Kozienicach.

Most z Kozienic spławiono do Czerwińska, skąd wojska polskie zostały nim szybko przeprawione na drugą stronę Wisły i połączyły z wojskami litewskimi. Zdaniem historyków, takie rozwiązanie przyczyniło się do zwycięstwa Jagiełły pod Grunwaldem.

Replika fragmentu drewnianego mostu łyżwowego stanęła w specjalnie zainscenizowanej wiosce średniowiecznej w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Kozienicach. W pobliżu mostu postawiono figury z żywicy epoksydowej przedstawiające m.in. króla Władysława Jagiełłę, czuwającego na budową starostę radomskiego Władysława Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu oraz mistrza Jarosława, który nadzorował prace budowlane.

W sobotę organizatorzy imprezy zapraszają na Piknik Grunwaldzki, odbywający się w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym, gdzie znajduje się m.in. siedziba magistratu.

W ramach pikniku planowany jest turniej rycerski, koncert muzyki dawnej i widowisko historyczne.

Dla publiczności przygotowano zabawy plebejskie, m.in. turniej siłaczy, rzut toporem, konkurs łuczniczy i strzelanie z katapulty.

Dookoła rozstawione będą namioty dawnych rzemieślników, m.in. garncarza, płatnerza i mincerza wybijającego okolicznościowe monety.

Obchodom towarzyszyć będą wystawy, m.in. wystawa historyczna "Boży Bojownicy - Jan Żiżka i husyci w walkach z zakonem krzyżackim".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama