Wśród tysiąca uczelni sklasyfikowanych na tzw. Liście Szanghajskiej znalazło się 9 z Polski. Najwyżej oceniono Uniwersytet jagielloński.
Academic Ranking of World Universities (ARWU) popularnie zwany Listą Szanghajską jest publikowany corocznie od 16 lat. To zestawienie 1000 najlepszych uczelni wyższych świata, który brutalnie sprowadza na ziemię pozytywne myślenie o poziomie polskiego szkolnictwa wyższego.
Zestawienie jest tworzone na podstawie takich parametrów jak liczba absolwentów/pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań oraz liczbę najczęściej cytowanych naukowców. Znaczenie ma również przelicznik osiągnięć na wielkość uczelni. W pierwszej setce kolejność jest ustalana precyzyjnie, w kolejnych już jedynie grupuje się uczelnie w pięćdziesiątki lub setki.
Prym w zestawieniu wiodą uczelnie świata anglosaskiego. W pierwszej dziesiątce jest aż 8 amerykańskich i 2 brytyjskie uniwersytety. I tak najlepszą uczelnią świata został w tym roku (po raz kolejny) Uniwersytet Harvarda, a tuż za nim sklasyfikowano również amerykański Stanford. Podium zamyka Uniwersytet Cambridge. Kolejne pozycje zajmują: Massachusetts Institute of Technology (USA), University of California, Berkeley (USA), Princeton (USA), Uniwersytet Oksfordzki (Wielka Brytania), Columbia University (USA), California Institute of Technology (USA) i Uniwersytet Chicago (USA).
Najwyżej sklasyfikowana placówka spoza krajów anglojęzycznych to Szwajcarski Federalny Instytut Technologiczny w Zurychu, który zajmuje... 19 miejsce. Kolejne nieanglojęzyczne uczelnie to zajmujące miejsca 25. i 26. Uniwersytet Tokijski (Japonia) i Uniwersytet Kopenhaski (Dania).
Jak w tym rankingu wypadają polskie uczelnie? Tradycyjnie słabiutko. W ostatnich latach najlepsza polska placówką był Uniwersytet Warszawski klasyfikowany w czwartej setce (miejsca 301-400). W tym roku stołeczna uczelnia spadła do piątej setki, a najlepszym polskim uniwersytetem został sklasyfikowany w czwartej setce Uniwersytet Jagielloński. Prócz tych dwóch placówek w rankingu znalazło się jeszcze siedem innych szkół wyższych, zajmują one jednak bardzo odległe miejsca. W siódmej setce (601-700) znalazła się krakowska AGH, w ósmej (701-800) Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na miejscach 801-900, a w ostatniej znalazły się Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnika Wrocławska.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.