Tysiąc wiernych z Polski, Czech i Słowacji spotkało się u zbiegu granic trzech państw na nabożeństwie w intencji pokoju i jedności.
Polscy pątnicy zebrali się przy kościele w Jaworzynce-Trzycatku, skąd wyruszyli na miejsce modlitwy w procesji, niosąc feretron z figurą Matki Bożej Frydeckiej. W tym samym czasie ruszyli także wierni z Čiernego na Słowacji i z czeskiej Hrčavy. Wśród zgromadzonych prym wiedli górale w barwnych strojach. Byli także strażacy i kolejarze ze swoimi sztandarami, przedstawiciele lokalnych samorządów i turyści, którzy przyszli pieszo lub przyjechali na rowerach.
Mszy św. w języku polskim, z liturgią słowa częściowo w języku słowackim, przewodniczył bp Piotr Greger. Kazanie - po czesku - wygłosił bp Martin David z diecezji ostrawsko-opawskiej. Wraz z nimi przy ołtarzy stanął także bp Tomáš Galis ze słowackiej diecezji żylińskiej. Hierarchom towarzyszyło kilkudziesięciu kapłanów i kleryków. Wiernych wspierała w śpiewie kapela góralska.
Transgraniczne spotkanie zorganizowano na Trzycatku po raz 11. Przy wzniesionym tutaj ołtarzu polowym modlono się o pokój i jedność dla sąsiadujących z sobą narodów, wspominano także ofiary tragicznej w skutkach burzy, jaka niedawno przeszła nad Giewontem. Modlitwie towarzyszyło spotkanie towarzyskie z poczęstunkiem, który był okazją do degustacji rodzimych produktów spożywczych i wypieków.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.
Zorganizowano też ponad 100 protestów wymierzonych w Elona Muska.