W Brazylii zainaugurowano monumentalny kompleks religijno-turystyczny ku czci św. Rity z Casci. Usytuowany jest on na wzgórzu Carmelo (Karmel) w mieście Santa Cruz, w stanie Rio Grande do Norte, w północno-wschodniej części kraju. Uroczystości inauguracyjne odbywały się minioną sobotę i niedzielę (26 i 27 czerwca br.).
Św. Rita, uważana za patronkę w sprawach trudnych, jest bardzo czczona w całej Brazylii. Szczególnym kultem cieszy się w regionie północno-wschodnim, często nawiedzanym przez susze. Uroczystościom przewodniczył abp Matias Patrício de Macedo, metropolita Natal. Miasto Santa Cruz oddalone jest od stolicy stanowej Natal o 120 km.
W pierwszym dniu uroczystości nastąpiło poświęcenie i inauguracja figury św. Rity. Budowa całego kompleksu wraz z figurą została rozpoczęta niecałe trzy lata temu, w listopadzie 2007 r., i jej koszt wyniósł 6 mln reali (ponad 3 mln dolarów). Budowa doszła do skutku dzięki dotacjom gminnym i stanowym oraz pomocy rządu federalnego.
Drugi dzień świętowania w Santa Cruz miał bardzo bogaty program religijny, który zakończył się uroczystą Mszą św. sprawowaną przez abp. Matiasa Patrício de Macedo. W uroczystościach wzięło udział blisko 100 tysięcy wiernych.
Figura św. Rity w Santa Cruz uchodzi za aktualnie najwyższą na kontynencie latynoamerykańskim i w całym świecie katolickim. Wysokość figury wraz z postumentem wynosi 56 metrów (postument ma 14 m, a sama figura 42 m wysokości). Dla porównania statua wolności w Stanach Zjednoczonych ma 46 m wysokości, a posąg Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro 38 metrów (wraz z ośmiometrowym postumentem).
Oprócz wspomnianej figury do kompleksu religijno-turystycznego należą: kaplica, sala wotywna, audytorium, restauracja, plac dla pielgrzymów, przestrzeń handlowa oraz belweder.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.