Rozczarowani

Nie ufają politykom, wybierają antysystemowców. Wysoki standard życia jest dla nich ważniejszy niż aktywność publiczna. Taki obraz młodego pokolenia wyłania się z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

Petycje i demonstracje

Młodzi Polacy częściej od starszych dostrzegają szkodliwą dla rozwoju kraju polaryzację społeczeństwa. Nie chcąc opowiadać się po żadnej ze stron sporu, rzadko angażują się w rodzinne dyskusje na tematy polityczne. Niechętnie dzielą się także swoim zdaniem w mediach społecznościowych, w których spędzają wiele czasu. – Nie lubię niepotrzebnych dyskusji. Przez te paręnaście lat na Facebooku uzbierało się różnych znajomych i, niestety, są też osoby o radykalnych poglądach, z którymi nie chce mi się po prostu wchodzić w dyskusje – wyjaśniał respondent z Warszawy.

Badania pokazują, że najpopularniejszą formą aktywności obywatelskiej młodych osób jest podpisywanie publikowanych w internecie petycji. Jako główną zaletę takiego rozwiązania respondenci wskazali możliwość dokładnego zapoznania się z treścią dokumentu. W rozmowach z moderatorami przyznawali także, że w pewnych sytuacjach są skłonni do wzięcia udziału w ulicznych demonstracjach. Po raz pierwszy na masową skalę poczuli taką potrzebę w 2012 roku, kiedy protestowali przeciwko umowie handlowej pomiędzy UE i USA, dotyczącej zwalczania obrotu towarami naruszającymi prawa autorskie (ACTA). Wówczas obawiali się cenzury w internecie. W kolejnych latach brali udział m.in. w marszach niepodległości, czarnych protestach i Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Ich udział w demonstracjach nie był jednak większy niż w pozostałych grupach wiekowych. W 2017 r. do uczestnictwa w takich wydarzeniach przyznało się 7 proc. młodych Polaków, czyli dokładnie tyle samo, ile w całym społeczeństwie.

Bez autorytetów

Z badania ISP wynika, że młodzi obywatele uważnie śledzą sprawy publiczne. Aby wyrobić sobie opinię na dany temat, sięgają do różnych źródeł informacyjnych. – Codziennie oglądam i Fakty, i Wiadomości, żeby być jakoś w równowadze. Bo nawet jeżeli chcemy myśleć po swojemu, a będziemy tylko słyszeli jedną opcję, to chcąc nie chcąc, będziemy powielali ten schemat – mówił ankietowany z Warszawy.

Mieszkaniec stolicy znalazł się w grupie nielicznych osób, które przyznały się do codziennego oglądania emitowanych w telewizji serwisów informacyjnych. Większość respondentów wiedzę o świecie czerpie jednak z internetu. Poruszając się w sieci, młodzi ludzie zdają sobie sprawę z faktu, że często są poddawani manipulacji. Mimo to rzadko wychodzą ze swoich baniek informacyjnych. Większość polega na opinii przyjaciół. – Jeżeli ktoś z moich rzetelnych znajomych coś mi podesłał, to z góry mu wierzę, nie? Jeżeli coś wysyła, to znaczy, że to sprawdził – zaznaczył respondent z Olsztyna. Badania pokazują jednak, że po aferze Cambridge Analytica i przesłuchaniu szefa Facebooka Marka Zuckerberga w amerykańskim parlamencie młodzi ludzie zaczynają być ostrożniejsi w poruszaniu się po internecie.

Mając nieograniczony dostęp do sieci, respondenci dostrzegają, że rzeczywistość ulega nieustannej zmianie. To sprawia, że nie podzielają żadnych wspólnych wzorów postępowania w życiu. Autorzy badania zwracają uwagę, że młodym Polakom brakuje autorytetów, które pomogłyby wyznaczyć właściwy kierunek. Przez to ich świat jest zindywidualizowany, dominuje w nim chęć odniesienia osobistego sukcesu i prowadzenia spokojnego życia. Zdaniem autorów raportu klucz do zmiany mentalności pokolenia mają politycy. „Aby zwiększyć publiczne zaangażowanie młodych osób, trzeba przede wszystkim zaproponować im konkretne rozwiązania najbardziej palących ich zdaniem spraw, ułatwiając w ten sposób wypracowanie własnego miejsca w życiu prywatnym i zawodowym” – zaznaczono w podsumowaniu raportu ISP.•

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
17°C Poniedziałek
noc
14°C Poniedziałek
rano
20°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »