Rozczarowani

Nie ufają politykom, wybierają antysystemowców. Wysoki standard życia jest dla nich ważniejszy niż aktywność publiczna. Taki obraz młodego pokolenia wyłania się z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

Tytuł najnowszej publikacji ISP brzmi: „Rozczarowani indywidualiści w poszukiwaniu nowej jakości w polityce. Demokracja i aktywność obywatelska oczami młodych Polaków”. Jej autorzy przeprowadzili kilkugodzinne rozmowy z Polakami w wieku 17–24 lat. Ze względu na niewielką próbę badawczą (ok. 40 osób z różnych części kraju) trudno traktować wyniki tego badania jako reprezentatywne dla całego pokolenia. Bez wątpienia jednak wiele mówią one o tendencjach obecnych w tej części społeczeństwa.

Indywidualiści

– Komfortowe życie, spełnianie się zawodowo i wykorzystywanie wolnego czasu tak, jak chcemy, i na to, co daje nam radość – odpowiedział jeden z respondentów, zapytany o cele swojego pokolenia. Jego zdanie podzieliły inne osoby biorące udział w badaniu. Indywidualistyczne podejście do życia ujawniło się także podczas dyskusji na temat problemów, które powinny zostać rozwiązane przez państwo. W tym kontekście młodzi mówili głównie o trudnościach w zdobyciu dobrze płatnej pracy, zbyt wysokich podatkach i kulejącym systemie edukacji. Zastanawiali się nad tym, jak polepszyć swój los, rzadko wspominali o potrzebach innych. Część z nich krytykowała realizowany przez rząd program Rodzina 500 Plus. – To rodzi wiele patologicznych zachowań. Ludzie, zamiast podejmować jakiegoś rodzaju pracę, wolą żyć z tych pieniędzy – mówił jeden z badanych.

Według autorów raportu osoby młode prezentują raczej liberalne postawy w ocenie zmian kulturowych zachodzących w europejskich społeczeństwach. Paradoks stanowi jednak fakt, że w dużej mierze są negatywnie nastawione do imigrantów i mniejszości seksualnych. Zdaniem ekspertów to wpływ dyskursu publicznego: najpierw szerokiej dyskusji na temat kryzysu migracyjnego, a później nagłaśnianej przez media sprawy karty LGBT. Z raportu wynika, że podpisanie dokumentu przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego pozytywnie ocenili właściwie tylko młodzi mieszkańcy Warszawy, choć także wśród nich nie zabrakło przeciwników tej inicjatywy. – Dla mnie za wcześnie na taką edukację. To są dzieci, które powinny najpierw dobrze nauczyć się jeździć na rowerze – mówił pochodzący ze stolicy respondent.

Antysystemowcy

Osoby młode uważają, że istnienie demokracji nie jest możliwe bez partii politycznych. Ich zdaniem, rywalizując ze sobą i grupując poglądy poszczególnych osób, partie wprowadzają porządek do rzeczywistości politycznej. Jednocześnie respondenci wyrazili niezadowolenie z działalności ugrupowań od lat obecnych w Sejmie. Zauważyli, że polska scena polityczna jest zabetonowana i wejście na nią nowej partii graniczy z cudem. – Jeżeli młodzi chcieliby zacząć aktywnie uczestniczyć w polityce, to bez znajomości w partiach nie mają praktycznie żadnych możliwości, by wystartować – stwierdził respondent z Olsztyna.

Z badania ISP wynika, że większość młodych osób uważa demokrację przedstawicielską za najlepszy ustrój polityczny. Narzekają one jednak na brak instrumentów umożliwiających kontrolę wybranych posłów i senatorów. Ich działalność oceniają jednoznacznie negatywnie. – Jedni walczą z drugimi, zamiast po prostu współpracować – zwrócił uwagę badany z Puław.

Niezadowolenie z klasy politycznej sprawia, że młodzi Polacy niechętnie uczestniczą w wyborach. Frekwencja w tej grupie jest wyjątkowo niska: w wyborach samorządowych w 2018 roku było to 37 procent, a w ostatnich europarlamentarnych – 27 procent. Ci, którzy decydują się wziąć udział w głosowaniu, częściej od pozostałych obywateli popierają ruchy proponujące radykalną zmianę systemu. Podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku w grupie wiekowej 18–29 lat Kukiz’15 otrzymał 19,9 proc. głosów, a KORWiN 16,8 proc. Wyniki ostatnich wyborów europarlamentarnych pokazują niewielki spadek poparcia dla takich ugrupowań: 18,5 proc. młodych głosowało na Konfederację, a 8,3 proc. na Kukiz’15.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
24°C Niedziela
noc
19°C Niedziela
rano
wiecej »