MEN: Pieniądze na podwyżki wynagrodzeń na przełomie września i października

Pieniądze z dodatkowej subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli zostaną przekazane na przełomie września i października - poinformował w Tarnowie Łobeskim (Zachodniopomorskie) przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej.

We wtorek odbywa się tam konferencja poświęcona roli samorządu lokalnego w kształtowaniu kluczowych kompetencji uczniów.

Dodatkowa kwota subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli to wynik porozumienia rządu ze związkowcami - powiedział Marcin Nowak z MEN. Jak dodał, żeby to sfinansować subwencja oświatowa została zwiększona o 1 mld zł.

Podwyżkę zaplanowano od 1 września br. - poinformował Nowak. "Jeśli chodzi o termin przekazania środków mieliśmy pierwotnie ambitny plan, aby zrobić to jeszcze w sierpniu, natomiast okazało się to niemożliwe ze względów formalnych i prawnych. Dlatego przekażemy te środki z datą kolejną, czyli październikową przekazane we wrześniu" - dodał.

Jak kontynuował, "poprosiliśmy ministra finansów, żeby tą ratę przekazał wcześniej niż wynika to z ustawy i mammy nadzieję, że tak się stanie, że minister finansów uruchomi te środki i przekaże je wcześniej. Nie jesteśmy pewni czy to będzie możliwe, natomiast taka prośba do ministra finansów została skierowana i mamy nadzieję, że to się uda" - dodał.

Samorządowcy pytali m.in. o to, czy pieniądze z budżetu pokryją podwyżki. Jak dodawali, samorządów szczególnie małych nie stać bowiem na dołożenie do podwyżek jakichkolwiek środków własnych.

"Bardzo dużo zabiegów nas kosztowało, żeby te środki w takiej wysokości zdobyć i jest to w tej chwili maksimum jakie udało się uzyskać" - odpowiedział Nowak. "To pokrywa w zdecydowanej większości ten skutek finansowy. Jeśli chodzi o środki na kolejny rok, mamy środki zapewnione w budżecie, które gwarantują stuprocentowe pokrycie tych podwyżek od 1 stycznia przyszłego roku" - dodał Nowak.

Wtorkowa konferencja poświęcona jest rozwojowi kompetencji kluczowych oraz zmianom w zakresie subwencji oświatowej oraz zasadom podziału dodatkowej kwoty subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli od 1 września br. oraz finansowanie małych szkół z subwencji.

Konferencja jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacją Rozwoju Systemów Edukacji oraz szczecińskie Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Przedsiębiorstwo Społeczne w zakresie merytorycznym wsparcia udziela think-thank "Wyzwania dla rozwoju obszarów wiejskich".

Od 1 września wynagrodzenie zasadnicze wyniesie brutto: 3817 zł dla nauczyciela dyplomowanego; 3250 zł dla nauczyciela mianowanego; 2862 zł dla nauczycieli kontraktowych oraz 2782 zł dla nauczycieli stażystów - przypomniał w poniedziałek minister edukacji. Oznacza to, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wzrośnie od września o 244 zł brutto, nauczyciela kontraktowego - o 251 zł brutto, nauczyciela mianowanego - o 285 zł brutto, nauczyciela dyplomowanego - o 334 zł brutto.

«« | « | 1 | » | »»
  • TomaszL
    03.09.2019 15:59
    TomaszL
    Pomijając żenujący poziom wynagrodzeń nauczycielskich to okazuje się że na wypłaty za wrzesień muszą wyłożyć samorządy, w dodatku nie wiadomo czy cała kwota wynagrodzeń zostanie pokryta zgodnie z prawem, czyli z subwencji oświatowych.

    Ale mamy przecież cud gospodarczy i rozdajemy nawet bogatym po 500 zł.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
11°C Niedziela
rano
20°C Niedziela
dzień
21°C Niedziela
wieczór
17°C Poniedziałek
noc
wiecej »