Msza św. z udziałem 100 tys. osób, spotkanie z władzami i modlitwa w sanktuarium bł. Jakuba Lavala, "apostoła jedności wyspy" złożyły się na wizytę apostolską Franciszka 9 września na Mauritiusie, wieloetnicznym i wieloreligijnym kraju na Oceanie Indyjskim z 1,3 mln mieszkańców, z których 300 tys. to katolicy. Hasłem trwającej zaledwie 9 godzin pielgrzymki były słowa: "Pielgrzym pokoju".
Spotkanie z władzami
Z sanktuarium papież pojechał do Pałacu Prezydenckiego. Najpierw odbył prywatne rozmowy z pełniącym obowiązki prezydenta Barlenem Vyapoorym i z premierem Pravindem Jugnauthem, a następnie spotkał się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym. Po odegraniu hymnów watykańskiego i maurytyjskiego, Franciszka powitał p.o. prezydenta Barlen Vyapoory. Nazwał jego wizytę „dniem historycznym” i przypomniał, że 30 lat temu wyspę odwiedził papież Jan Paweł II. Podziękował za to, że do programu papieskiej podróży została włączona mała wyspa na Oceanie Indyjskim. Wskazał, że mieszkańców Mauritiusa charakteryzuje szacunek dla innych, będący źródłem wzorcowego współżycia ludzi należących do różnych religii.
Głos zabrał również premier Pravind Jugnauth, który podziękował za to, że poprzez swą wizytę papież ożywia życie duchowe mieszkańców Mauritiusa. Wskazał też na zbieżność spojrzenia Stolicy Apostolskiej i Mauritiusa na kwestie pokoju na świecie, zmian klimatycznych i walki z ubóstwem. Zaznaczył, że sercem Mauritiusa, złożonego z migrantów różnych kultur i religii, jest dialog. Dodał, że wielokulturowość należy do DNA Mauritiusa.
Obaj politycy podziękowali papieżowi za wsparcie Stolicy Apostolskiej dla odzyskania wysp Czagos, zajętych przez Wielką Brytanię, która wysiedliła na Mauritius tamtejszych mieszkańców i dla ich powrotu na swą ziemię.
W swoim przemówieniu papież podziękował władzom Mauritiusa za zaproszenie. Pozdrowił także przedstawicieli różnych wyznań i religii obecnych w tym kraju. Podkreślił wielokulturowe, wieloetniczne i wieloreligijne oblicze mieszkańców tego kraju i wyrazi uznanie dla umiejętności uznawania, szacunku i harmonizacji istniejących różnic zgodnie ze wspólnym projektem. Zachęcił do rozwijania „pojednanej różnorodności” służącej budowaniu prawdziwej wspólnoty w łonie wielkiej rodziny ludzkiej.
Franciszek przypomniał, że kraj ten budowali migranci i zachęcił do gościnności wobec migrantów, którzy przybywają tutaj dziś. „Zadbajcie, by ich ugościć, tak jak wasi przodkowie potrafili się nawzajem ugościć, jako protagoniści i obrońcy prawdziwej kultury spotkania, pozwalającej migrantom (i wszystkim) na bycie uznanymi w ich godności i w ich prawach” – zachęcił Ojciec Święty.
Papież zachęcił do rozwijania demokracji i walki z wszelkimi formami korupcji. Zachęcił do rozwijania polityki gospodarczej zorientowanej na osoby, która potrafiłaby dać pierwszeństwo lepszej dystrybucji dochodów, stwarzaniu miejsc pracy, integralnej promocji najuboższych. Podkreślił także znacznie troski o środowisko naturalne człowieka, aby wzrost gospodarczy mógł naprawdę przynieść korzyści wszystkim, bez ryzyka spowodowania katastrof ekologicznych lub poważnych kryzysów społecznych.
Franciszek wyraził uznanie dla sposobu, „w jaki na Mauritiusie różne religie, z ich własną tożsamością, współpracują ze sobą, aby przyczynić się do pokoju społecznego i przypomnieć transcendentalną wartość życia przeciwko wszelkiego rodzaju redukcjonizmom”. „Proszę Boga, aby pobłogosławił wasz lud i wszystkie podejmowane wysiłki, by ułatwić spotkanie między różnymi kulturami, cywilizacjami i tradycjami religijnymi w promowaniu sprawiedliwego społeczeństwa, które nie zapomina o swoich dzieciach, szczególnie tych najbardziej potrzebujących. Niech Jego miłość i miłosierdzie nadal wam towarzyszą i was chronią!” – powiedział Ojciec Święty.
Na zakończenie papież pobłogosławił sadzonki drzew endemicznych, które zostaną zasadzone na Mauritiusie i innych należących do tego państwa wyspach Oceanu Indyjskiego w ramach projektu posadzenia 100 tys. drzew, realizowanego przez organizacje pozarządowe we współpracy z Kościołem katolickim.
Franciszek przywitał się też z przedstawicielami różnych religii obecnych na Mauritiusie.
Pożegnanie
Z Pałacu Prezydenckiego papież odjechał na lotnisko, gdzie odbyła się ceremonia pożegnania. Premier Pravind Jugnauth w drodze do stopni samolotu prowadził ożywioną rozmowę z Ojcem Świętym.
Z Port Louis papież odleciał do Antananarywy na Madagaskarze, gdzie spędzi noc w nuncjaturze apostolskiej. Jutro rano po Mszy św. w kaplicy nuncjatury i ceremonii pożegnalnej na lotnisku w Antananarywie Franciszek uda się w drogę powrotną do Rzymu, kończąc tym samym swą tygodniową podróż apostolską do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.