Jakie tematy poruszy prezydent Duda podczas wystąpienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Nowym Jorku zabierze głos w debacie generalnej 74. Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ekologii i zrównoważonego rozwoju - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

We wtorek rano lokalnego czasu prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie spotka się mediami.

Kolejnym punktem wizyty w ONZ są dwa spotkania bilateralne prezydenta: z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem

Późnym popołudniem polski prezydent będzie miał swoje wystąpienie podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie polskiego prezydenta skupi się w tym roku wokół trzech wartości - przekazał szef gabinetu prezydenta RP. Pierwszą z nich będzie motyw przewodni polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, czyli "pokój przez prawo międzynarodowe". "Kończymy nasze dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent podsumuje ten okres i nasze osiągnięcia" - powiedział Szczerski.

Po drugie - mówił prezydencki minister - ekologia. "Kończymy też naszą prezydencje w konferencji klimatycznej ONZ (COP). Prezydent przestawi pięć nowych inicjatyw Polski, dotyczących poprawy ochrony środowiska w Polsce, od komunikacji miejskiej po zalesianie" - powiedział. Po trecie - "kwestia państwa dobrobytu i dyskusji o modelu polityki dobrobytu, która wpisuje się w agendę ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju".

Wieczorem polska para prezydencka weźmie udział w obiedzie, wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

Para prezydencka przyleciała do Stanów Zjednoczonych w sobotę przed północą lokalnego czasu. W niedzielę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z Polonią w New Britain (Connecticut).

W poniedziałek prezydent Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przywódcy podpisali deklarację w sprawie lokalizacji dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wyrazili też przekonanie, że w niedlugim czasie Polska zostanie objęta programem ruchu bezwizowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Czwartek
dzień
18°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
wiecej »