Konferencja ws. Partnerstwa Wschodniego

Zbliżenie obywateli sześciu krajów należących do Partnerstwa Wschodniego ze społeczeństwami europejskimi, wymiana doświadczeń dot. reformy samorządu terytorialnego - to niektóre cele konferencji o Partnerstwie Wschodnim która rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie.

Partnerstwo Wschodnie to zgłoszona przez Polskę i Szwecję inicjatywa zbliżania do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi. PW nie zakłada członkostwa sześciu poradzieckich krajów w UE. Przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

Inicjatywa zakłada wzmacnianie współpracy ze wschodnimi sąsiadami zarówno w wymiarze pogłębionych stosunków dwustronnych (przez zawarcie m.in. umów stowarzyszeniowych), jak też wielostronnej współpracy regionalnej; przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu oraz liberalizację ruchu wizowego w długoterminowej perspektywie.

Konferencja Warsaw East European Conference, której organizatorem jest Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie. Sesja dotycząca Partnerstwa Wschodniego - odbywająca się w ramach tego spotkania - w której udział wezmą m.in. przedstawiciele sześciu krajów Partnerstwa, polskiego resortu spraw zagranicznych, parlamentarzyści będzie miała miejsce w Sejmie.

Poseł PO Tomasz Lenz poinformował w piątek dziennikarzy, że konferencja, która będzie odbywała się w Sejmie i na Uniwersytecie Warszawskim, jest elementem budowania stałych relacji pomiędzy polskim parlamentem, a parlamentami Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji, Mołdowy, Białorusi oraz Ukrainy.

"My już dawno jesteśmy na etapie wyjścia z okresu postkomunizmu, a tamte państwa jeszcze nie, w związku z czym bardzo dobrze rozumiemy ich problemy" - podkreślił Lentz.

Jak podkreślił, celem tej sesji jest rozpoczęcie pracy na rzecz zbliżenia społeczeństw krajów Partnerstwa z obywatelami Polski i innych państw europejskich. Jego zdaniem, ważna dla sześciu państw Partnerstwa jest wymiana doświadczeń dotyczących reformy samorządu terytorialnego, rolnictwa, a także podjęcie działań na rzecz wymiany młodzieży, wymiany kulturalnej, sportowej. Istotne jest - jak mówił - by te projekty były realizowane skutecznie.

Według Lenza, kraje Partnerstwa są zainteresowane nawiązaniem współpracy z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Poseł uważa, że kolejna unijna perspektywa finansowa na lata 2014-2020 powinna wziąć pod uwagę zdynamizowanie realizacji projektu Partnerstwa. "Aby mieć możliwość przekonywania Partnerów w UE, by więcej pieniędzy przekazywali na ten cel, musimy udowodnić, że potrafimy ten projekt realizować skutecznie i efektywnie" - mówił.

Jak dodał, konferencja będzie okazją, by podsumować dotychczasowe wysiłki w ramach realizacji projektu i postawić sobie zadania na kolejne miesiące. Poseł PO przypomniał, że sejmowa komisja spraw zagranicznych, powołując podkomisję do spraw Partnerstwa Wschodniego, chciała, aby ten projekt był traktowany w ramach polityki zagranicznej priorytetowo.

Prof. Jan Malicki z Ośrodka Studiów Wschodnich powiedział na konferencji prasowej, że uczestnicy poniedziałkowego spotkania będą rozmawiać o tym, co Polska i Unia będą mogły zaoferować krajom Partnerstwa, jak te sześć państw w ramach projektu widzą swoje potrzeby i czego oczekują od Partnerstwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
wiecej »