Benedykt XVI mianował dziś przewodniczącego Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej, abpy Velasio De Paolis, C.S. papieskim delegatem dla Zgromadzenia Legionistów Chrystusa.
Delegat papieski ma wszelkie uprawnienia niezbędne do stawienia czoła problemom zgromadzenia, jakie ujawniły się w trakcie niedawnej wizytacji kanonicznej i ma on jurysdykcję przynależną papieżowi.
Abp de Paolis jest uważny za „osobę bliską” watykańskiego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone. Urodził się 19 września 1935 r. w miasteczku Sonnino w Lacjum. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy św. Karola (skalabrinianów), opiekującego się włoskimi emigrantami i otrzymał święcenia kapłańskie 18 marca 1961 r. Następnie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum). Wykładał teologię moralną i prawo kanoniczne. Od 1971 r. był wykładowcą prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim a od 1987 na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.
30 grudnia 2003 r. został sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a sakrę biskupią otrzymał 21 lutego 2004 z rąk ówczesnego watykańskiego sekretarza stanu, kard. Angelo Sodano. 12 kwietnia 2008 r. został mianowany przewodniczącym Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej i jednocześnie wyniesiony do godności arcybiskupa.
W wyniku wizytacji apostolskiej zgromadzenia Legionistów Chrystusa, Stolica Apostolska wskazała 1 maja br. na konieczność ponownego określenia charyzmatu tego zgromadzenia, zachowując to, co jest jego autentycznym rdzeniem – tzn. „militia Christi”, wyróżniająca działalność apostolską i misyjną Kościoła, której nie należy mylić z dążeniem do skuteczności za wszelką cenę.
Nakazała ponadto, by ponownie przyjrzeć się systemowi sprawowania władzy, który musi się łączyć z kryterium prawdy, aby respektować sumienia członków zgromadzenia i rozwijać się w świetle Ewangelii, jako autentyczna kościelna posługa. Stolica Apostolska widzi też potrzebę, aby za pomocą właściwej formacji ocalić entuzjazm wiary młodych zakonników, ich gorliwość misyjną i dynamizm apostolski.
Zauważono, że rozczarowanie z powodu fałszywego życia i przestępstw jakich dopuścił się założyciel zgromadzenia, zmarły 30 stycznia 2008 r. w wieku 87 lat ks. Marcial Maciel Degollado może powodować zakwestionowanie charyzmatu właściwego Legionistom Chrystusa.
W komunikacie Stolicy Apostolskiej z 1 maja b.r. stwierdzono ponadto, że wizytatorzy mogli się przekonać, iż styl życia ks. Marciala Maciela Degollado spowodował poważne konsekwencje w życiu i strukturze Legionistów, do tego stopnia, że wymagają dziś one poważnej rewizji.
„Niezwykle poważne i obiektywnie niemoralne zachowania ks. Maciela, potwierdzone przez niepodważalne świadectwa okazały się prawdziwym przestępstwami i ukazują, że prowadził on życie pozbawione jakichkolwiek skrupułów i prawdziwej pobożności” - czytamy w dokumencie. Zaznaczono, że znaczna część członków zgromadzenia nie była świadoma jego działań. Wynikało to przede wszystkim ze zbudowanego przez ks. Maciela systemu relacji, dzięki któremu był on w stanie umiejętnie tworzyć sobie alibi, zdobyć zaufanie, zażyłość i milczenie otaczających go osób oraz umocnić swoją rolę jako charyzmatycznego założyciela. Nierzadko wydalano i dyskredytowano osoby, które wątpiły w jego uczciwe prowadzenie się. Inną przyczyną powstania mechanizmu, który uczynił go przez wiele lat nietykalnym było fałszywe przekonanie, by nie szkodzić dobru Legionistów – stwierdza watykański dokument.
Stolica Apostolska zauważa, że gorliwość większości członków zgromadzenia oraz wiele ich dzieł, znajdujących często uznanie spowodowały, że sądzono w przeszłości, iż wysuwane oskarżenia są jedynie kalumniami. Dlatego też odkrycie i poznania prawdy o założycielu spowodowały u członków zgromadzenia zaskoczenie, przerażenie i głęboki smutek, co wyraźnie dostrzegli wizytatorzy.
Wizytacja apostolska Legionistów Chrystusa rozpoczęła się 15 lipca ub. roku, w związku z ujawnieniem faktów obciążających założyciela zgromadzenia. Ks. Marcial Maciel Degollado, zmarły 30 stycznia 2008 r. w wieku 87 lat, został w maju 2006 r. zawieszony przez Watykan w sprawowaniu publicznych czynności kapłańskich, po oskarżeniach o molestowanie seksualne nieletnich. Po jego śmierci wyszło na jaw, że utrzymywał stosunki z pewną kobietą i miał z nią córkę. Dopuszczał się też nadużyć względem kleryków. Mimo to Legioniści Chrystusa idealizowali osobę swego założyciela. W ciągu ośmiu miesięcy biskupi rozmawiali indywidualnie z każdym z ponad tysiąca członków zgromadzenia, poznając opinie dotyczące stanu życia wspólnotowego oraz pracy apostolskiej. Zebrali też opinie wielu biskupów diecezjalnych, gdzie pracują Legioniści Chrystusa. Spotkali się też z wieloma członkami ruchu „Regnum Christi”.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.