W sobotę wybór władz PiS

W sobotę odbędzie się posiedzenie Rady Politycznej PiS, która wybierze nowy Komitet Polityczny i wiceprezesów partii. Nowy Komitet - jak powiedział w poniedziałek rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak - zarekomenduje kandydatów na wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS.

Oznacza to, że podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia klub PiS nie przedstawi jeszcze swojego kandydata na wicemarszałka Sejmu.

Błaszczak wykluczył w poniedziałkowej rozmowie z dziennikarzami, by kandydatem na wicemarszałka została szefowa kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego Joanna Kluzik-Rostkowska.

"Z tego co wiem, Joanna Kluzik-Rostkowska nie jest zainteresowana objęciem stanowiska wicemarszałka Sejmu" - powiedział rzecznik.

Nazwisko Kluzik-Rostkowskiej padało dotychczas najczęściej w kontekście kandydata PiS na funkcję wicemarszałka. Z nieoficjalnych rozmów z politykami PiS wynika, że straciła ona szansę na objęcie tej funkcji w związku z głosowaniem nad kandydaturą Grzegorza Schetyny na marszałka Sejmu.

Kluzik-Rostkowska, podobnie jak 12 innych posłów - wbrew klubowej dyscyplinie nakazującej głosowanie przeciw kandydaturze Schetyny - wstrzymała się od głosu.

Politycy PiS mówią nieoficjalnie, że obecnie największe szanse na partyjną nominację na wicemarszałka ma obecny p.o. szef klubu Marek Kuchciński.

Kandydatów na funkcje wicemarszałka i szefa klubu zarekomenduje w sobotę klubowi Komitet Polityczny, który wcześniej zostanie wyłoniony przez Radę Polityczną.

Obecnie Komitet liczy 21 osób; w jego skład - według statutu - wchodzą m.in. prezes, wiceprezesi, szef Komitetu Wykonawczego, skarbnik partii, przewodniczący klubu parlamentarnego, parlamentarzyści PiS zasiadający w prezydium Sejmu i Senatu oraz Parlamentu Europejskiego, a także inne osoby.

Członkowie Komitetu i wiceprezesi partii wybierani są przez Radę Polityczną na wniosek prezesa PiS.

Błaszczak tłumaczył w poniedziałek, że wybór nowych władz partii jest konieczny w związku z tym, że podczas marcowego kongresu został wybrany prezes partii (Jarosław Kaczyński). W ubiegłym tygodniu szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński mówił PAP, że nie należy spodziewać się wielkich rewolucji w kierownictwie partii.

Zmiany są również konieczne w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęli: wiceprezesi PiS - Przemysław Gosiewski i Aleksandra Natalli-Świat oraz szefowa klubu PiS Grażyna Gęsicka, a także wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra.

Z nieoficjalnych rozmów z politykami PiS wynika, że na objęcie funkcji nowego szefa klubu PiS największe szanse ma jego obecny rzecznik Mariusz Błaszczak.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Niedziela
rano
26°C Niedziela
dzień
28°C Niedziela
wieczór
25°C Poniedziałek
noc
wiecej »