Papież: Dawajcie chorym lekarstwo na duszę

„Nie ustawajcie w służbie najsłabszym – chorym i niepełnosprawnym. Wraz z terapią i najnowszą techniką, dawajcie waszym chorym lekarstwo na duszę, czyli pocieszenie i czułość samego Boga”. Tymi słowami Papież zwrócił się do członków Fundacji bł. ks. Karola Gnocchi, która na wzór swojego patrona posługuje osobom chorym terminalnie, czy będącym w stanie wegetatywnym.

Franciszek przypomniał im, że są wezwani do łączenia w codzienności służby społecznej i medycznej wraz z misją ewangelizacyjną. Zadanie to wymaga odważnej walki z przyczynami cierpienia i pełnej miłości opieki nad osobami chorymi. Do tego konieczna jest kompetencja i umiejętność współczucia.

Kompetencja w służbie pozwala przezwyciężać obojętność współczesnej kultury

“Kompetencja jest owocem waszego przygotowania, doświadczenia i ciągłego ulepszania waszych umiejętności. Wszystko to umacniane jest silną motywacją służenia cierpiącym bliźnim, którą my chrześcijanie ożywiamy miłością Jezusa – podkreślił Ojciec Święty. – Kompetencja to jakość, która uwiarygadnia świadectwo wiernych świeckich w różnych środowiskach społecznych. Ona także broni was, kiedy idziecie pod prąd dominującej kultury, czyli w waszym przypadku kiedy poświęcacie czas i siły kruchemu życiu, także wtedy, gdy niektórym wydaje się ono niepotrzebne, czy wręcz niegodne, by je przeżywać.”

Papież zaznaczył, że cierpienie bliźniego powinno być dzielone z drugim człowiekiem poprzez działania i zachowania pełne współczucia, które jest „cierpieniem z”.

Społeczeństwo bez współczucia utraciło człowieczeństwo

“Społeczeństwo, które nie jest zdolne do przyjmowania, ochraniania i dawania nadziei chorym, jest społeczeństwem, które utraciło miłosierdzie i sens człowieczeństwa – podkreślił Ojciec Święty. – W kontekście społecznym, który faworyzuje bardziej skuteczność niż solidarność, wasze struktury są domami nadziei, których celem jest ochrona, dowartościowanie i prawdziwe dobro chorych, niepełnosprawnych i starszych.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
11°C Środa
noc
wiecej »