30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nossola rozpoczęły sie uroczystości upamiętniające spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w 1989 r. pieczętujące polsko-niemieckie pojednanie.

Do wspólnej modlitwy 12 listopada 1989 r. na dziedzińcu w Krzyżowej stanęły polska i niemiecka delegacja, aby wspólnie prosić o pokój. W homilii bp Alfons Nossol podkreślał wówczas, jak ważne dla obu narodów jest pojednanie. Wyjątkowym momentem historycznej Eucharystii stał się uścisk podczas znaku pokoju Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla. Gest obu szefów rządów stał się ikonicznym przedstawieniem Mszy Pojednania w Krzyżowej. Zdjęcia, które go pokazywały, obiegły świat, stając się symbolem zmiany w relacjach polsko-niemieckich.

Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 r.

Foto Gość DODANE 12.11.2019 AKTUALIZACJA 16.11.2021

Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 r.

​9 listopada 1989 roku kanclerz Helmut Kohl rozpoczął wizytę w Polsce, jednak tego samego dnia musiał wrócić do kraju - w Niemczech upadał mur berliński. Do Polski wrócił dwa dni później. W trakcie wizyty kanclerz Niemiec miał wziąć udział we Mszy Świętej. Zdecydowano, że zostanie ona zorganizowana w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, gdzie przed wojną znajdował się majątek rodziny von Moltke. Tam spotykała się antynazistowska grupa opozycyjna - Krąg z Krzyżowej, której członkowie za swoją postawę zostali skazani na śmierć.

więcej »

Dokładnie 30 lat później, 12 listopada 2019 r., w tym samym miejscu przy ołtarzu znów stanął abp Alfons Nossol w asyście abp. Ludwiga Schicka, abp. Wiktora Skworca i bp. Ignacego Deca, by wspólnie dziękować za trzy dekady porozumienia polsko-niemieckiego.

– Od upadku muru berlińskiego upłynęły zaledwie trzy dni. Struktury państwowe i administracyjno-siłowe NRD istniały niezmienione. Na czele państwa polskiego stał nadal człowiek Moskwy. W obu krajach nadal stacjonowały wojska radzieckie. Dalszy rozwój sytuacji politycznej był nieprzewidywalny i nie wykluczał scenariusza militarnego – abp Nossol przypominał okoliczności spotkania sprzed 30 lat.

Wyjaśniał też, dlaczego tak ważna była jego liturgiczna forma. – W kazaniu mówiłem wtedy o tym, jak politycznie ta wizyta była trudna, choć dotyczyła przecież sąsiadów w samym sercu Europy. I podkreśliłem, że prawdziwie historyczny wymiar tego spotkania polega na tym, iż odbywa się ono w kontekście liturgicznej celebracji. W liturgii bowiem obecne jest sakramentalne dzieło pojednania człowieka z Bogiem, z samym sobą i z innymi oraz z całym stworzeniem. Jeśli rany są zbyt bolesne, okopy zbyt głębokie, tylko łaska przebaczenia naszego Odkupiciela i Pojednawcy może doprowadzić do cudu sprawiedliwego i trwałego pojednania – podkreślał główny celebrans.

Wyjątkowy charakter wydarzenia podkreśliły listy Mateusza Morawieckiego, Premiera RP oraz Angeli Merkel, Kanclerz Niemiec, skierowane do uczestników obchodów. Ponieważ uroczystość miała charakter międzynarodowy i ekumeniczny, wzięli w niej również udział przedstawiciele innych obrządków i wyznań: bp Waldemar Pytel, bp Ryszard Bogusz i bp Teresa Rinecker.

W drugiej części obchodów odbędzie się konferencja „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia" z udziałem samorządowców z Polski i Niemiec. Będzie ona poświęcona spuściźnie polsko-niemieckiego zbliżenia i jej znaczeniu dla współpracy polsko-niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem szczebla samorządowego. Konferencja zakończy się 13 listopada.

Poniżej nagranie całej Mszy św.

Fundacja Krzyżowa Fundacja Krzyżowa – transmisja na żywo.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
1°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »