30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nossola rozpoczęły sie uroczystości upamiętniające spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w 1989 r. pieczętujące polsko-niemieckie pojednanie.

Do wspólnej modlitwy 12 listopada 1989 r. na dziedzińcu w Krzyżowej stanęły polska i niemiecka delegacja, aby wspólnie prosić o pokój. W homilii bp Alfons Nossol podkreślał wówczas, jak ważne dla obu narodów jest pojednanie. Wyjątkowym momentem historycznej Eucharystii stał się uścisk podczas znaku pokoju Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla. Gest obu szefów rządów stał się ikonicznym przedstawieniem Mszy Pojednania w Krzyżowej. Zdjęcia, które go pokazywały, obiegły świat, stając się symbolem zmiany w relacjach polsko-niemieckich.

Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 r.

Foto Gość DODANE 12.11.2019 AKTUALIZACJA 12.11.2019

Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 r.

​9 listopada 1989 roku kanclerz Helmut Kohl rozpoczął wizytę w Polsce, jednak tego samego dnia musiał wrócić do kraju – w Niemczech upadał mur berliński. Do Polski wrócił dwa dni później. W trakcie wizyty kanclerz Niemiec miał wziąć udział we Mszy świętej. Zdecydowano, że zostanie ona zorganizowana w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, gdzie przed wojną znajdował się majątek rodziny von Moltke. Tam spotykała się antynazistowska grupa opozycyjna - Krąg z Krzyżowej, której członkowie za swoją postawę zostali skazani na śmierć.

więcej »

Dokładnie 30 lat później, 12 listopada 2019 r., w tym samym miejscu przy ołtarzu znów stanął abp Alfons Nossol w asyście abp. Ludwiga Schicka, abp. Wiktora Skworca i bp. Ignacego Deca, by wspólnie dziękować za trzy dekady porozumienia polsko-niemieckiego.

– Od upadku muru berlińskiego upłynęły zaledwie trzy dni. Struktury państwowe i administracyjno-siłowe NRD istniały niezmienione. Na czele państwa polskiego stał nadal człowiek Moskwy. W obu krajach nadal stacjonowały wojska radzieckie. Dalszy rozwój sytuacji politycznej był nieprzewidywalny i nie wykluczał scenariusza militarnego – abp Nossol przypominał okoliczności spotkania sprzed 30 lat.

Wyjaśniał też, dlaczego tak ważna była jego liturgiczna forma. – W kazaniu mówiłem wtedy o tym, jak politycznie ta wizyta była trudna, choć dotyczyła przecież sąsiadów w samym sercu Europy. I podkreśliłem, że prawdziwie historyczny wymiar tego spotkania polega na tym, iż odbywa się ono w kontekście liturgicznej celebracji. W liturgii bowiem obecne jest sakramentalne dzieło pojednania człowieka z Bogiem, z samym sobą i z innymi oraz z całym stworzeniem. Jeśli rany są zbyt bolesne, okopy zbyt głębokie, tylko łaska przebaczenia naszego Odkupiciela i Pojednawcy może doprowadzić do cudu sprawiedliwego i trwałego pojednania – podkreślał główny celebrans.

Wyjątkowy charakter wydarzenia podkreśliły listy Mateusza Morawieckiego, Premiera RP oraz Angeli Merkel, Kanclerz Niemiec, skierowane do uczestników obchodów. Ponieważ uroczystość miała charakter międzynarodowy i ekumeniczny, wzięli w niej również udział przedstawiciele innych obrządków i wyznań: bp Waldemar Pytel, bp Ryszard Bogusz i bp Teresa Rinecker.

W drugiej części obchodów odbędzie się konferencja „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia" z udziałem samorządowców z Polski i Niemiec. Będzie ona poświęcona spuściźnie polsko-niemieckiego zbliżenia i jej znaczeniu dla współpracy polsko-niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem szczebla samorządowego. Konferencja zakończy się 13 listopada.

Poniżej nagranie całej Mszy św.

Fundacja Krzyżowa Fundacja Krzyżowa – transmisja na żywo.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  8°C Niedziela
  wieczór
  7°C Poniedziałek
  noc
  6°C Poniedziałek
  rano
  8°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »