Reklama

Co łączy medycynę i katechezę?

Już po raz czterdziesty 16 listopada katecheci z całej Polski zebrali się na dorocznym Sympozjum Katechetycznym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji była medycyna personalizowana dla katechetów i nauczycieli. Celem spotkania było przekazanie wiedzy, która w przyszłości pomoże nauczycielom religii w bardziej indywidualnym podejściu do każdego z uczniów oraz pozwoli im radzić sobie w trudnych sytuacjach, z którymi spotykają się w codziennej pracy.

Reklama

„Okazuje się, że medycyna i teologia mają wspólny przedmiot poszukiwań, a jest nim człowiek. Wprawdzie medycyna jest dziedziną nauk przyrodniczych, jednakże koncepcja medycyny oraz zasady jej uprawiania są istotnie związane z rozumieniem człowieka. Dlatego też teologia nie tyle interesuje się medycyną, ile bardziej interesuje się człowiekiem, jako podmiotem i przedmiotem ingerencji medycznych, przyczyniając się do odpowiedniego rozumienia pacjenta jako osoby i jego godności” – mówił podczas sympozjum ks. Piotr Goliszek z Katedry Katechetyki Szczegółowej KUL, która była w tym roku organizatorem wydarzenia.

Prelegent podkreślił, że teologia może wnieść do medycyny integralną koncepcję człowieka oraz moralność, która odwołuje się do antropologii filozoficznej oraz teologicznej.

W rozmowie z KAI ks. Goliszek wyjaśnił, skąd pomysł na tak nietypowy temat konferencji: „Katecheci w swojej pracy spotykają się z wieloma uczniami. Część z nich na pewno zmaga się z problemami zdrowotnymi, o których może nawet nie wie lub nie mówi głośno. Ich niewłaściwe zachowanie może wynikać nie z braków w kulturze osobistej, a właśnie może mieć podłoże medyczne. Dlatego nauczyciele powinni podsiadać podstawową wiedzę w zakresie medycyny, aby do każdego z uczniów móc podejść indywidualnie, potrafić pomóc im w razie nagłej potrzeby lub wiedzieć, kiedy powinni zawiadomić rodziców lub szukać bardziej profesjonalnej pomocy”.

Prelegentami dwóch sesji byli specjaliści z zakresu różnych dziedzin medycyny. Prof. Janusz Kocki z Zakładu Genetyki Klinicznej Katedry Genetyki Medycznej UM w Lublinie wygłosił referat dotyczący chorób genetycznych i wad rozwojowych u dzieci i młodzieży.

Dr Jolanta Masiak z Samodzielnej Pracowni Badań Neurofizjologicznych Katedry Psychiatrii UM w Lublinie skupiła się na bardzo ważnym temacie, jakim są celowe niesamobójcze uszkodzenia ciała u młodzieży. Wskazała na takie praktyki, jako na coraz częstszy sposób radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, dla których młodzież nie potrafi znaleźć innego ujścia. Zwróciła też uwagę na fakt, że od kilkunastu lat są to zachowane wręcz w pewien sposób promowane przez wielu idoli nastolatków, którzy głośno przyznają się do takich praktyk.

Wśród innych tematów wystąpień znalazły się: „Jak pomóc dziecku z cukrzycą?”, o postępowaniu z dziećmi z alergią oraz najczęstsze zaburzenia neurologiczne u dzieci w wieku szkolnym.

Ze względu na jubileuszowy charakter sympozjum, obecni oraz byli doktoranci katechetyki na KUL zaprezentowali panoramę 40 lat Ogólnopolskiego Sympozjum Katechetycznego oraz podzielili się obszarem badań prowadzonych obecnie z zakresu rożnych dziedzin katechezy w sekcji Katechetyki.

Przeczytaj także

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama