W niedzielę o 17, w godzinie "W", o której wybuchło Powstanie Warszawskie, w wielu miastach na terenie kraju zawyją syreny dla uczczenia 66. rocznicy rozpoczęcia zrywu.
Syreny zawyją przede wszystkim w miastach na terenie Mazowsza. O godz. 17 zostanie w nich uruchomiony system ostrzegania i alarmowania ludności. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał zarządzenie w tej sprawie skierowane do prezydentów i burmistrzów miast.
Uruchamiane 1 sierpnia syreny tworzą system obrony cywilnej. Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia dla ludności. Według wyników inwentaryzacji punktów ostrzegania i alarmowania ludności z 2009 roku w Warszawie odnotowano ponad 370 syren elektromechanicznych oraz 25 elektronicznych. Oprócz stałych punktów alarmowych w 66. rocznicę Powstania Warszawskiego wykorzystane będą także syreny mobilne, aby sygnał alarmowy był słyszany w całym mieście.
W niedzielę zawyją także syreny na terenie Małopolski. "Syreny uruchomione zostaną m.in. na budynkach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Tarnowie i w Nowym Sączu. Na budynkach urzędu zawisną również biało-czerwone flagi" - powiedziała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.
Wojewoda małopolski Stanisław Kracik, przypomniał także mieszkańcom województwa małopolskiego, aby w chwili włączenia syren zatrzymali się i uczcili pamięć bohaterów Powstania minutą ciszy.
Godzina "W" była początkiem Powstania Warszawskiego, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni. Powstanie zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.