Pierwszy diecezjalny zjazd teściowych odbył się 2 sierpnia w Lipsku nad Biebrzą. Miejsce to związane jest z błogosławioną Marianną Biernacką, która w czasie wojny oddała życie za własną synową.
W położonym na wschodnich rubieżach diecezji ełckiej miasteczku Błogosławiona urodziła się i wiodła swoje życie. Do tej pory w Lipsku znajduje się dom, w którym mieszkała, a obok pamiątkowy obelisk upamiętniający jej postać.
W 1943 roku gestapowcy skazali jej syna i synową na śmierć. Syn miał już dwuletnią córkę, a jego żona spodziewała się drugiego dziecka. Teściowa Marianna postanowiła umrzeć za synową i jej jeszcze nienarodzone dziecko.
Rozstrzelano ją 13 lipca 1943 roku w miejscowości Naumowicze koło Grodna wraz z innymi 49 mieszkańcami Lipska. 13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną w gronie 108 Męczenników Drugiej Wojny Światowej.
Mszy św. dla przybyłych do Lipska w święto Matki Bożej Anielskiej teściowych przewodnoczył pomocniczy biskup diecezji ełckiej, Romuald Kamiński. W homilii apelował, aby w rodzinie docenić starsze pokolenie, w tym teściowe, za ich życiowe doświadczenie i by mieć chęci skorzystać z niego.
„Wróćmy do dawnych, sprawdzonych wzorców rodziny wielopokoleniowej” – zachęcał biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Przypomniał, że kiedyś pokolenia wzajemnie się uzupełniały, a dzisiaj żyją często w dziwnej separacji.
W uroczystościach miała wziąć udział matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, mieszkająca w niedaleko położonej miejscowości Okopy koło Suchowoli, jednak nie pozwolił jej na to stan zdrowia.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.