Połączone komisje sejmowe: edukacji i samorządu terytorialnego negatywnie zaopiniowały w środę poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o systemie oświaty proponującą, by samorządy miały rok na podjęcie nowych uchwał w sprawie odpłatności za przedszkola.
Za pozytywnym zaopiniowaniem poprawki głosowało 13 posłów, za negatywnym - 19. Negatywnie poprawkę ocenili posłowie PiS i Lewicy.
"Wydłużenie terminu na podjęcie nowych uchwał do 31 sierpnia 2011 r. jest absolutnie niezasadne, biorąc pod uwagę to, co się w tej chwili dzieje - jest totalne zamieszanie w całym kraju, w części województw uchwały są uchylane, sytuacja rodziców jest zróżnicowana w skali całego kraju. Najwyższy czas uporządkować to" - powiedział Lech Sprawka (PiS). "Nie widzę żadnego powodu, by dłużej przeciągać tę sprawę" - wtórowała mu Krystyna Łybacka (Lewica).
Senator Zbigniew Szaleniec (PO), który przedstawiał posłom poprawki zaproponowane przez Senat, tłumaczył m.in., że tak długi termin jest potrzebny, gdyż samorządy nie zdążą podjąć nowych uchwał przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca sierpnia. Podobnie mówiła też wiceminister edukacji Krystyna Szumilas, uzasadniając, dlaczego rząd jest za tą poprawką senacką.
"Gdyby Senat zaproponował termin do 31 grudnia 2010 r., to pewnie nie miałbym wątpliwości co do poprawki" - odpowiedział Sprawka. Zaznaczył, że kalendarze roku szkolnego w przedszkolach i szkołach nie rządzą się tymi samymi regułami i kalendarz przedszkolny nie jest tak rygorystyczny.
Posłowie opozycji zwrócili także uwagę, że sierpień nie jest miesiącem urlopowym dla samorządów, gdyż w tym czasie pracują one nad swoimi budżetami.
Pozostałe trzy poprawki do nowelizacji zaproponowane przez Senat posłowie zaopiniowali pozytywnie; mają one charakter porządkowy.
Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przedszkolem publicznym jest przedszkole, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Analogiczne rozwiązania będą obowiązywać także w publicznych tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. małych przedszkolach, klubach przedszkolaka czy ogniskach przedszkolnych. W tym czasie ma być realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Według posłów, pięć godzin dziennie to wystarczający wymiar czasu, by zrealizować jej całość.
Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2010 r.
Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie sejmowej komisji edukacji, gdyż w ostatnim czasie gminy różnie interpretowały dotychczasowe przepisy dotyczące zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty. W efekcie do sądów trafiło dużo wniosków rodziców w sprawie uchwał gmin o opłatach za przedszkola. Sądy uchylały te uchwały.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.