W Warszawie metropolita katowicki uczestniczył w spotkaniu opłatkowym Krajowej Izby Gospodarczej.
Co my wniesiemy w nowy rok? Starajmy się, aby w dni nowego roku wnosić to, co służy dobru wspólnemu - zaapelował abp Wiktor Skworc.
Zgodnie z tradycją, środowiska gospodarcze zrzeszone w Krajowej Izbie Gospodarczej zebrały się, aby uczestniczyć w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, w którym uczestniczył również metropolita katowicki i wygłosił świąteczno-noworocznym orędzie.
Arcybiskup zauważył, że na przełomie roku wielu ludzi zadaje sobie pytanie o to, jaki będzie nadchodzący rok. Duchowny proponuję odwrócenie stawianego pytania i pytanie - „co my wniesiemy w nowy rok?”.
Nawiązał do adhortacji apostolskiej „Ewangelii gaudium”, w której papież Franciszek przedstawił kilka zasad „w istotny sposób kierujących rozwojem współżycia społecznego i budowaniem ładu”.
- Pierwsza zasada: „czas jest ważniejszy niż przestrzeń”. Stosowanie tej zasady pozwala pracować w długiej perspektywie, bez obsesji uzyskiwania natychmiastowych rezultatów - tłumaczył hierarcha, dodając, że chodzi nie tyle o uzyskanie pełnego rezultatu od razu, ile o rozpoczęcie długofalowego procesu.
Drugą zasadę - „jedność jest ważniejsza niż konflikt” - abp Skworc odniósł do „skonfliktowanego społeczeństwa polskiego”. Zaznaczył, że Polska uważana jest za jedną z najbardziej spolaryzowanych społeczności we współczesnej Europie, dlatego bardzo ważna jest praca nad jednością.
- Trzecia zasada to: „rzeczywistość jest ważniejsza od idei”. Między rzeczywistością a ideą zawsze zachodzi napięcie. Rzeczywistość po prostu jest, a ideę się wypracowuje. Trzeba doprowadzić do stałego dialogu pomiędzy nimi, unikając oddzielenia idei od rzeczywistości - wyjaśnił abp Skworc.
„Całość jest ważniejsza niż część” - to zasada czwarta, która zdaniem metropolity katowickiego jest szczególnie aktualna, „w zglobalizowanym i globalizującym się świecie”. - Jej stosowanie jest także ważne dla właściwie rozumianego i realizowanego członkostwa Polski w Unii Europejskiej - zauważył arcybiskup.
Zdaniem hierarchy, o przytoczonych zasadach należy pamiętać w działalności politycznej, gospodarczej i społecznej.
- O taki, mądrościowy, etos życia publicznego apelujemy. O taki etos życia publicznego się modlimy i wszystkich zatroskanych o dobro Ojczyzny do tej modlitwy zapraszamy, wołając Ojczyznę wolną błogosław Panie we wszystkie dni Nowego Roku - podsumował metropolita katowicki.
Na zakończenie abp Skworc życzył wszystkim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i zapewnił zebranych o swojej modlitwie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.