Na Jasnej Górze trwa sezon pielgrzymkowy. Od początku wakacji do sanktuarium przybyło ok. 70 pielgrzymek pieszych, a w nich ponad 15 tys. pątników.
Dziś na Jasnej Górze modlą się uczestnicy pielgrzymki archidiecezji gnieźnieńskiej. Wędrując od grobu św. Wojciecha pielgrzymi pokonali ponad 300 kilometrów. Dziś weszły tzw. grupy kolorowe, od wczoraj natomiast modlą się ci, którzy przybyli wraz z grupami promienistymi. W sumie w Eucharystii na placu przed szczytem uczestniczyło prawie 1 700 pątników.
Grupy „promieniste” na placu przed szczytem witał prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Na jasnogórskich błoniach pielgrzymi wspólnie z prymasem złożyli symboliczny drewniany krzyż. Prymas Polski podkreślił, że nie wolno wykorzystywać krzyża do celów politycznych: „Ten znak przemawia coraz większą i bogatszą treścią. Bylebyśmy tylko te treści szanowali, a nie usiłowali krzyż wykorzystywać, mieszać go w żadne polityczne uwarunkowania”.
Krzyż to przede wszystkim znak ofiary i miłości, wyjaśnił dalej ks. Dariusz Żochowski, kierownik pielgrzymki: „Nie ma większego świadectwa miłości niż krzyż, niż brać go na swoje ramiona i iść za Chrystusem. Każdy ten krzyż otrzymał, żeby uświadamiać sobie, że miłość związana jest z ofiarą”.
Podczas gdy jedne grupy pątników osiągnęły cel swojej wędrówki, inne wyruszyły w drogę na Jasną Górę.
Dziś rozpoczęła się 299. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Wędrówkę do Matki Bożej rozpoczęli również uczestnicy 30. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.
Tak mówi premier Tusk. Opozycja wskazuje na wielką woltę, jakiej właśnie dokonuje.
Zgodnie z tegoroczną ustawą budżetową deficyt na koniec 2025 r. może wynieść ponad 288 mld zł.
To pierwszy taki nakaz wydany wobec dużej firmy technologicznej - podkreślił tygodnik "Nikkei Asia".
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie