Najwięcej wiernych, prawie 5 tys., zgromadzi się w nowej katedrze Narodzenia Pańskiego w administracyjnej stolicy Egiptu.
Egipskie kościoły przygotowują się do obchodów świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia według kalendarza zachodniego i 7 stycznia według kalendarza wschodniego. Najwięcej wiernych, prawie 5 tys., zgromadzi się w nowej katedrze Narodzenia Pańskiego w administracyjnej stolicy Egiptu.
Koptyjska katedra, która znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Kairu, jest największym kościołem chrześcijańskim na Bliskim Wschodzie. Wraz z wybudowanym w tym samym czasie największym meczetem w kraju, jest symbolem koegzystencji i narodowej jedności. Swoim kształtem przypomina Arkę Noego, na której pokładzie znalazło się wszystko, co stworzył Bóg, bez względu na dzielące te stworzenia różnice.
Uroczysta Msza Bożego Narodzenia zostanie w niej odprawiona w nocy z 6 na 7 stycznia pod przewodnictwem patriarchy Tawadrosa II i z udziałem dużej liczby biskupów oraz mężów stanu. „Ponieważ chętnych jest bardzo wielu, aby wejść do katedry tego dnia trzeba mieć specjalne zaproszenie, są one rozdawane w parafiach i kościołach” – powiedział przedstawiciel prawosławnego Kościoła koptyjskiego.
Z kolei kościoły katolickie przygotowują się do świątecznej Mszy 24 grudnia, której przewodniczyć będzie patriarcha katolickiego Kościoła koptyjskiego w Egipcie, Ibrahim Isaac Sidrak. Katolickie rodziny, podobnie jak w Polsce, przeżywają Święta składając sobie życzenia i obdarowując się prezentami.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.