Kolana się nie zginają

Hardy człowiek, hardy. A tak niewiele może.

Koniec świata – chciałoby się powiedzieć po przeglądnięciu dzisiejszych porannych wiadomości. Iran zaatakował bazy amerykańskie w Iraku. Świat z napięciem czeka co dalej; nowa wojna czy jednak sytuacja się uspokoi? W kakofonii doniesień pojawiają się i budzące nadzieję – jak spokojny tweet prezydenta Trumpa – i mocno niepokojące, jak te władz w Iranie, które zapowiadają, że te ataki to nie koniec. Najbliższe godziny pokażą, jak się sytuacja rozwinie. A że nie byłaby to wojna w jakimś zapomnianym zakątku świata, aż strach myśleć, jakie mogłyby być jej konsekwencje....

Niestety, to nie jedyne niepokojące doniesienia tego ranka. Z Teheranu nadeszła jeszcze jedna, bardzo smutna wiadomość: tuż po starcie rozbił się tam ukraiński samolot pasażerski. Podobno już wiadomo: awaria silnika. Wszyscy, którzy byli na jego pokładzie – 176 osób – zginęli. Jakby tego było mało z tego samego kraju doszła też informacja o trzęsieniu ziemi. Nie jakimś wielkim, znajdująca się na tym terenie elektrownia jądrowa najpewniej nie ucierpiała, ale.....

To przecież nie wszystko. Wczoraj Radio Watykańskie podało wiadomość o masakrze w Nigerii; choć wydarzyła się kilkanaście dni temu, informacja o niej doszła do nas dopiero wczoraj. Zginęło koło 50 osób, sprawcą była organizacja Boko Haram. No i jeszcze jedna, na tym tle zdająca się być nieważną ciekawostką: o pladze niszczenia świątecznych szopek we Włoszech. Nie, nie przez imigrantów. Przez rodowitych Włochów. Szacunek dla świętości nieważny...

Człowiek oszalał – chciałoby się krzyknąć. Wydaje mu się, że jest panem i może robić co chce –  szydzić z Boga a nawet mordować innych ludzi – ale jednocześnie zarówno wypadek w Teheranie jak i wspomniane trzęsienie ziemi pokazują, że jest pyłkiem, który wobec potęgi praw natury tak naprawdę niewiele może; że wystarczy drobny niekorzystny zbieg okoliczności, a już świat może mu się zawalić na głowę.  Gdybyśmy chcieli zobaczyć, kim naprawdę jesteśmy,  że jest nad nami wszystkimi Wielki i Naprawdę Potężny, gdybyśmy w pokorze zginali przed Nim kolana – do czego zachęcał w Trzech Króli papież Franciszek... Czyż to nie powstrzymywało by nas przed popadaniem w arogancką pychę, która dla dobrego samopoczucia i przekonania, że jest się kimś super ważnym gotowa jest deptać innych, a nawet utopić świat we krwi?

Przygotowuję właśnie teksty do dalszej części cyklu o chrześcijańskiej moralności ("Jak żyć, by podobać się Bogu"). Teraz o drugim przykazaniu. Niezwykle ważnym, a zapominanym i lekceważonym. Chodzi w nim nie –  jak w pierwszym –  o odrzucenie autorytetu Boga, ale o lekceważenie Go czy wręcz wykorzystywanie do własnych spraw. I właśnie z taką postawą mamy do czynienia dzisiaj. Obie strony konfliktu są przecież jakoś tam wierzące, prawda? Inaczej, ale odwołują się do Boga. Ale widać nie na tyle wierzące, by powstrzymać się przed zemstą. No cóż... W Boga nie wystarczy tylko wierzyć jak w jakąś naukową teorię. Trzeba jeszcze przed Nim zginać kolana.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • teofanes
  08.01.2020 11:27
  Franciszek mówił o zginaniu kolan przed Bogiem. Bardzo dobrze, choć sam przed wystawionym Najświętszym Sakramentem raczej swoich kolan nie zgina. Ale dobrze, że to powiedział. Najwyższy czas, aby w naszych kościołach zaczęto przyjmować (jak kiedyś) komunię świętą na KLĘCZĄCO a nie na "stojaka". Przed ołtarzem (kiedyś były tam tzw. balaski - balustrata oddzielająca prezbiterium od reszty kościoła) a nie byle gdzie, w kącie. Tak, przed Boskim Majestatem trzeba zginać kolana, także wtedy, gdy przechodzi się przed tabernakulum, gdzie Pan Jezus jest obecny. Dziś ten zwyczaj już prawie powszechnie zapomniany, większość chodzi po kościele jak po hali sportowej, nie przyklękając, rozmawiając, a nawet hałasując. Dobrze, że o klękaniu przed Bogiem Franciszek przypomniał, ciekawe, jakie to konsekwencje będzie miało w polskim Kościele? Ciekawe?
 • robak
  08.01.2020 11:52
  cyt( Obie strony konfliktu są przecież jakoś tam wierzące, prawda? Inaczej, ale odwołują się do Boga. Ale widać nie na tyle wierzące, by powstrzymać się przed zemstą. ) - no tak po prawdzie to jest to sedno sprawy - czy człowiek wierzący zrobi to co jest złe ? . dlatego Boga bym w to nie mieszał , niemieckie wojska miały na swoich pasach napisy ( Bog z nami ) co nie przeszkadzalo im zabijać i mordować . kluczowe słowo inaczej jest równie ważne - to ludzie innej kultury innego zachowania - cywilizacja europejska nie jest dla nich ( tak samo jak ichnia dla nas ) - rozpętano tam wojnę przy współudziale również polskich żołnierzy . giną tam ichni ludzie , na ichniej ziemi - każdy kto broni ichniej ziemi jest i będzie dla nich bohaterem i nic tego nie zmieni . to apropo polityki . natomiast wątek uklęknięcia przed Bogiem przed Najświętszym Sakramentem ( a raczej brak tego uklęknięcia powoduje to co sie teraz dzieje na swiecie ( szczegolnie w europie ) totalna demoralizacja i degrengolada zasad moralnych i etycznych . pocieszającym jest fakt - na orszaku trzech króli w którym uczestniczylem było bardzo wielu ludzi i starzy i młodzi i dziadkowie i wnuki i wózki z dziećmi i wóczki inwalidzkie i tak szliśmy i śpiewalismy kolędy . to jest dobre i wspaniałe i tylko wieczorem cholernie dziękowalem Bogu że mogę spokojnie bez żadnych obaw maszerować w tłumie po ulicach i śpiewać głośno i wychwalać Pana , a potem usiaść i spokojnie spożyć posiłek i spokojnie sie pomodlić - to jest wspaniałe i dobre . niech się nie trwoży serce nasze wsak Jeus Chrystus jest na zawsze z nami . pozdrawiam
 • inkwizytor
  08.01.2020 12:32
  Człowiek oszalał czy ludzie oszaleli , bo jeśli człowiek to nie ma problemu , kaftan bezpieczeństwa i stosowna placówka lecznicza ale jeśli ludzie ...to co innego .

  Jacy ludzie ? są rożni , ale do tego rozważania kościelne są nieprzydatne , bo by musiał kościół to powiedzieć i po biblijnemu ROZGRANICZYĆ ,sklasyfikować ,że jedna część człowieka zachowuje się rozsądne a druga nie to co ?.... schizofrenia .Jeśli to ludzie to ma sens jeśli to człowiek …. to wychodzi z tego "Flip i Flap "

  Kościół pada ofiarą … własnego nauczania , własnej bazy naukowej [ jeśli to jest nauka ]ono jest w tej sytuacji " średnio przydatnej " bo takie odnoszę wrażenie nauka kościelna toczy się OBOK BIBLII , moim zdaniem można się z nim nie zgadzać ma w niektórych wypadkach cechy nieposłuszeństwa Panu .

  Szczerze ? ja nie wierze aby był Pan osobą nieinteligentną , Pan jest związany takimi a nie innymi 'układami "...ja rozumiem , wiem co to jest .Pamięta Pan na pewno , na początku tego wieku Jan Paweł II zwołał konsystorz poświęcony BRAKOWI PRZELOŻENIA NAUKI KOŚCIOŁA NA PRAKTYKE SPOŁECZNĄ, toż to...przyznanie się do blamażu , ale a zdrowy chłopski rozum , jak można liczyć na zastosowanie społeczne nauki która zajmuje się "człowiekiem " … nazwiska owego człowieka jak dotąd nie ustalono.

  A co do USA i Iranu odnoszę wrażenie ,ze nie zależy im na eskalacji konfliktu , a ów średnio skuteczny atak rakietowy to była próba "uratowania twarzy "
 • Katolik k
  08.01.2020 12:44
  Iran USA nie zaatakuje po tym co sie stalo z Irakiem gdy napadl na Kuwejt.Grozne natomiast beda zamachy i z tym trzeba sie liczyc rowniez w Polsce.Jesli chodzi o "klekanie przed Bogiem".Nikt nie kleka nawet ci co to deklaruja o tym ucza i fizycznie to publicznie na pokaz robia.Zeby kleknac przed Bogiem nalezy najpierw przyjac to co objawil w Ewangelii.W calosci a nie tylko to co kazdemu wygodne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  15°C Środa
  noc
  wiecej »