Federalny sąd apelacyjny w Kalifornii zablokował wprowadzenie w życie decyzji sądu federalnego niższej instancji, która wcześniej zalegalizowała małżeństwa homoseksualne w tym stanie.
4 sierpnia sędzia sądu federalnego Vaughn Walker orzekł, że zakaz takich małżeństw w ustawie uchwalonej w Kalifornii w referendum powszechnym (tzw. Propozycja 8) jest sprzeczny z konstytucją, ponieważ kłóci się z jej zasadą równości wszystkich obywateli wobec prawa. Decyzja ta, legalizująca śluby gejów i lesbijek, miała wejść w życie w środę, ale konserwatywni zwolennicy Propozycji 8 odwołali się od niej do sądu apelacyjnego.
We wtorek nad ranem (czasu polskiego) sąd ten zdecydował, że małżeństwa homoseksualne nie mogą być zawierane do czasu rozpatrzenia apelacji. Sąd ustalił, że rozstrzygnięcie tej kwestii nastąpi w grudniu. Zdaniem eksperta prawnego telewizji CNN Jeffreya Tobina, niezależnie od decyzji sądu apelacyjnego sprawa dotrze najprawdopodobniej aż do Sądu Najwyższego USA i wyda on werdykt dopiero w 2012 r.
Obecnie małżeństwa osób tej samej płci legalne są tylko w pięciu stanach USA i dystrykcie stołecznym, czyli w Waszyngtonie. Legalności zawartych tam małżeństw nie uznaje jednak prawo federalne. Oznacza to, że homoseksualiści, którzy zawarli małżeństwo w jednym ze wspomnianych pięciu stanów, nie uzyskują tym samym np. praw imigracyjnych przysługujących małżonkom heteroseksualnym, a więc mężczyzna-obywatel USA nie może m.in. zapewnić obywatelstwa swojemu "mężowi".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.