Śląskie: Wykoleił się pociąg

Pięć osób trafiło w środę przed południem do szpitala po wykolejeniu pociągu pomiędzy Katowicami a Tychami. Stan zdrowia poszkodowanych lekarze określają, jako dobry. Usuwanie skutków wypadku potrwa prawdopodobnie do czwartku rano. Do tego czasu pasażerowie muszą się liczyć z opóźnieniami.

Z torów wypadł pociąg typu Flirt relacji Tychy Miasto - Katowice, wiozący kilkudziesięciu pasażerów. Ten szwajcarski skład należy do najnowocześniejszych, jeżdżących po polskich torach. Na Śląsku obsługuje trasy Katowice - Tychy Miasto i Katowice - Częstochowa.

Spośród pięciu poturbowanych osób przewiezionych do szpitala, jedną z nich zaraz po badaniu zwolniono do domu. Pozostałe wczesnym popołudniem były w trakcie badań. Poszkodowane to kobiety, które doznały głównie niegroźnych potłuczeń.

"Wszystko wskazuje na to, że wszystkie poszkodowane osoby są w stanie niezagrażającym życiu i zdrowiu. Całkowitą pewność będziemy jednak mieli po badaniach" - powiedział PAP lekarz dyżurny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach, dr Maciej Niwiński.

Na razie nie wiadomo, co mogło być przyczyną wykolejenia. Skład nie przewrócił się, a jedynie wypadł z szyn i przechylił na nasypie. Na miejscu pracują służby kolejowe.

Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Katowicach Karol Trzoński powiedział PAP, że teraz służby kolejowe muszą ustawić na torach wykolejony skład i naprawić torowisko. "Po wykolejeniu pociąg zniszczył 300 m jednego toru i 50 m sąsiedniego" - podkreślił dyrektor. Także sam pociąg jest uszkodzony, będzie wymagał remontu.

Jak dodał Trzoński, w miejscu, gdzie doszło do wypadku, pociągi osiągają prędkość do 120 km na godzinę. Pociąg wykoleił się prawdopodobnie na rozjazdach. Przyczyny wypadku ustali jednak dopiero powołana do tego komisja - zaznaczył dyrektor.

Do czasu usunięcia uszkodzeń pociągi będą kierowane torem przez katowickie dzielnice: Kostuchnę i Murcki. Wydłuża to czas podróży z Katowic do Tychów co najmniej o kilkanaście minut. Pasażerowie muszą się liczyć z opóźnieniami.

Każdej doby przez zablokowany odcinek szlaku kolejowego, łączącego Górny Śląsk z Bielskiem-Białą i wiodącego do granic z Czechami i Słowacją, przejeżdża około 150 pociągów; 90 proc. z nich to pociągi osobowe. Do czasu naprawy uszkodzonego torowiska będą one korzystać z objazdu.

Po torach woj. śląskiego jeździły dotąd cztery pociągi typu Flirt - kupione przez samorząd woj. śląskiego za prawie 90 mln zł w 2008 r. Mogące osiągać prędkość do 160 km na godzinę, wyprodukowane w siedleckim zakładzie szwajcarskiej firmy Stadler Bussnang, składy dzierżawią od samorządu regionu Przewozy Regionalne, wykonując nimi przewozy z Katowic do stacji Tychy Miasto oraz do Częstochowy.

Mieszczące prawie 500 pasażerów, w tym 212 na miejscach siedzących, Flirty zakupiono wówczas pod kątem uruchomionego wspólnie przez samorząd Tychów, władze województwa i spółkę Przewozy Regionalne szybkiego połączenia z przystanku Tychy Miasto do głównego dworca w Katowicach. To pierwsza linia z planowanej w regionie sieci połączeń Szybkiej Kolei Regionalnej. Pociągi pokonują tę trasę w około pół godziny.

Władze woj. śląskiego przed kilkoma miesiącami ogłosiły zamiar powołania własnej kolejowej spółki - Koleje Śląskie - która miałaby obsługiwać wybrane połączenia w regionie. Wśród jej taboru miałyby się znaleźć m.in. pociągi typu Flirt.

Od prezentacji pociągu Flirt ponad sześć lat temu firma Stadler sprzedała w całej Europie kilkaset składów tego typu. Prócz Polski, gdzie łącznie 14 takich pociągów kupiły samorządy woj. mazowieckiego i śląskiego, kursują one również w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Finlandii, Norwegii, we Francji, na Węgrzech, a także w Algierii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
wiecej »