Jeśli będziemy wierni Panu Bogu, ziemia przez Niego stworzona hojnie odwzajemni się pracy rolników, wydając obfite plony – przypominał bp Grzegorz Kaszak. 22 sierpnia w Kluczach odbyły się diecezjalno – gminne dożynki. Wzięli w nich udział przedstawiciele terenów wiejskich, ale także parafii miejskich, które korzystają przecież z pracy rolników.
Bp Grzegorz Kaszak przypomniał, że rośliny, które nas żywią, są darem Boga. Człowiek poprzez swoją pracę ma z nich korzystać, by nikt nie głodował. – Ale człowiek staje się czasami pyszny i mówi: plony to moje dzieło. Kiedy zapominamy, kto jest Stwórcą, jesteśmy nieuczciwi, przywłaszczając sobie chwałę stworzenia – mówił biskup. Z drugiej strony nic, nawet najnowocześniejszy sprzęt, nie zastąpi człowieka. – Nikt i nic nie jest w stanie zastąpić rolnika – podkreślał kaznodzieja. Apelował także o międzyludzką solidarność. Przypomniał, że czasami niszczy się płody ziemi w imię podwyższenia cen za produkty rolne, a w innych zakątkach globu ludzie głodują. – Naszym zagrożeniem tak naprawdę nie są globalne kataklizmy, ale brak solidarności z innymi ludźmi – stwierdził sosnowiecki ordynariusz. Zachęcił też przybyłych na dożynki, by byli wierni Panu Bogu. Jego zdaniem, im bardziej buntujemy się przeciwko Panu Bogu, tym świat dany nam przez Stwórcę staje się naszym wrogiem. Pytał: czy np. powoływanie do życia ludzi w probówkach, metoda in vitro, przyniesie nam błogosławieństwo tej ziemi?
Przybyłych na dożynki do Klucz gości witały w tym roku naturalnej wielkości, wykonane ze słomy, kukły ludzi ubranych w stroje panny czy pana młodego oraz rolnika i rolniczki. W czasie uroczystości specjalna komisja spośród 40 wieńców dożynkowych wyróżniła cztery: z Klucz, Ożarowic i Sułoszowej. Będą one reprezentowały diecezję na ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze. – Ale wszystkie wieńce były niezwykłe: i ten w kształcie papieskiego dzwonu wykonany przez panie z miejscowości Kolbark, i ten w kształcie wiejskiej studni z Cieślina czy liczne wieńce z Niegowonic – zdradził ks. dr Krzysztof Bendkowski, który stał na czele komisji. – Wspaniała uroczystość, za którą dziękuję mieszkańcom Klucz na czele z niezastąpioną panią wójt Małgorzatą Węgrzyn. Nie wiedziałem, że tutaj są tak wspaniali artyści – mówił biskup, który pokroił osobiście dożynkowy chleb i pozował do niezliczonych zdjęć. Zebrane w czasie uroczystości datki finansowe zostaną przekazane poszkodowanym przez ostatnie powodzie.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.