Polacy, Czesi i Słowacy świętowali dobrosąsiedzką współpracę. W czasie wspólnej Mszy sprawowanej na styku trzech państw odnowiono wspólne pragnienie bycia świadkami żywej wiary dla reszty narodów Europy.
Na styku granic Polski, Słowacji i Czech (Jaworzynka w Polsce, Hrčava w Czechach i Čierne w Słowacji) w 1995 r. postawiono ponad dwumetrowy trójkątny kamienny monument na znak dobrze zapowiadającej się sąsiedzkiej współpracy. W miejscu tym zbiegają się również granice trzech diecezji: bielsko-żywieckej, ostrawsko-opawskiej z Czech i żylińskiej ze Słowacji. Po latach miejsce to stało się też terenem spotkań wierzących z trzech krajów.
Po ubiegłorocznej inauguracji religijnych uroczystości wierni z trzech krajów pod przewodnictwem swoich biskupów spotkali się 21 i 22 sierpnia, by świętować dobrosąsiedzką współpracę. Większość uczestników uroczystej Mszy celebrowanej w trzech językach przez biskupów Tadeusza Rakoczego z Bielska Białej, Tomasza Galisa z Żyliny i Franciszka Lobkowicza z Ostrawy przybyło na miejsce celebry ze swoich parafii w pielgrzymkowych procesjach. W homilii mszalnej bp. Lobkowicza, jak również w przemówieniach podczas bogatego programu kulturalnego przypomniano łączące trzech sąsiadów wartości: bliskość zamieszkania z podobnymi warunkami życia, podobny język, wzajemny szacunek, wspólni patroni śś. Cyryl i Metody i członkostwo w Unii Europejskiej. W modlitwie natomiast odnowiono wolę wspólnej realizacji przesłania, które naszym trzem narodom pozostawił Jan Paweł II: byśmy byli świadkami wzajemnej braterskiej miłości i żywej wiary dla reszty narodów Europy.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.