„Niezbędna reforma struktur gospodarczych i społecznych Ameryki Łacińskiej wymaga nowego stylu życia, solidarnego i misyjnego, rodzącego się z prawdziwego nawrócenia ku Chrystusowi” – stwierdził w Catamarca kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa.
Watykański dziennik L’Osservatore Romano przynosi informację o obchodach stulecia tej argentyńskiej diecezji w dniach 19-21 sierpnia, którym chilijski purpurat przewodniczył w charakterze legata papieskiego. W imieniu Ojca Świętego przekazał on również „złotą różę” otaczanemu kultem tamtejszych wiernych obrazowi Matki Bożej del Valle. W swym wystąpieniu kard. Errázuriz zachęcił cały Kościół w Ameryce Łacińskiej do misji. Wskazał na konieczność nawrócenia „osobistego i duszpasterskiego”, bowiem osobiste spotkanie z Chrystusem dokonuje radykalnej przemiany życia człowieka i rodzi nowe zjawiska pozytywne. „Z tego względu nawrócenie nigdy nie jest kwestią prywatną i stanowi niezbędny warunek nowej ewangelizacji” – zaznaczył papieski legat. Przypomniał zarazem, że misja jest obowiązkiem każdego katolika i polega na dzieleniu się doświadczeniem spotkania z Chrystusem, aby o Nim świadczyć i osobiście przepowiadać aż do krańców ziemi.
Arcybiskup Santiago de Chile zachęcił do odkrywania na nowo głębokich korzeni chrześcijańskich Ameryki Łacińskiej, stanowiących podstawę budowania przyszłości obfitującej w nadzieję. Podkreślił konieczność przygotowania katolików do stawienia czoła pytaniom i niepokojom stawianym przez dominującą kulturę. Potrzebne są też wspólnoty będące szkołą prowadzącą do żywego spotkania z Chrystusem. Dzięki odnalezieniu mocnej tożsamości chrześcijańskiej Ameryka Łacińska będzie zdaniem papieskiego legata zdolna do wybierania życia. Chodzi o upominanie się o prawa i godność osoby, w tym opcję preferencyjną na rzecz ubogich i wykluczonych, która jest, jak zaznaczył opcją chrystologiczną i powinna obejmować wszystkie instytucje duszpasterskie.
Kard. Errázuriz upomniał się o nowy styl duszpasterstwa społecznego i podjęcie działań na rzecz integralnego ludzkiego rozwoju oraz globalizacji solidarności i sprawiedliwości międzynarodowej. Podkreślił, że opcja na rzecz życia oznacza troskę o integralność małżeństwa i rodziny, zgodnie z wizją chrześcijańską, wychowanie dzieci i młodzieży, wrażliwość na potrzeby osób starszych i chorych. „Misja na rzecz życia obejmuje wszystkie dziedziny ludzkiej aktywności, w tym kulturę, gdzie w sposób szczególny powinni angażować się katolicy świeccy” – zaznaczył chilijski purpurat. Jego zdaniem misja Kościoła w Ameryce w Łacińskiej musi być ożywiona nowym duchem, „wielkim wieczernikiem bez granic, domem nieustannej, ufnej modlitwy”.
Papieski legat modlił się o nowe zesłanie Ducha Świętego, aby chrześcijanom tego kontynentu nie zabrakło odwagi do wyjścia z wieczernika i świadczenia miłości Boga każdej osobie i każdemu narodowi.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.