Dwudziestolecie powrotu katechezy do szkół, modlitwa w intencji życia i dyskusja nt. statutu Rodziny Radia Maryja to główne tematy pierwszej w historii sesji Rady Biskupów Diecezjalnych, która odbędzie się w środę 25 sierpnia na Jasnej Górze. Jutro biskupi wezmą udział w uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Na początku sierpnia minęło 20 lat od chwili decyzji o powrocie katechezy do szkół i przedszkoli. Biskupi zgromadzeni na sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze przed rozpoczęciem roku szkolnego i katechetycznego 2010/2011, przypomną tę rocznicę. Z tej okazji zostanie również 5 września odczytany list biskupów podkreślający wartość katechezy oraz współpracy rodziców, katechetów i nauczycieli.
Społeczny ruch określany mianem „Rodzina Radia Maryja”, jak dotąd nie ma żadnych ram prawnych. Dlatego też biskupi podczas spotkania na Jasnej Górze będą dyskutować nad statutem tego ruchu. Mówić też będą o nabożeństwie na rzecz życia, które miałoby być odprawione w pierwszą niedzielę Adwentu.
Podczas sesji Rady Biskupów Diecezjalnych planowane są dwa spotkania z dziennikarzami: o godz. 11.00 - na rozpoczęcie obrad oraz ok. godz. 14.00.
***
Rada Biskupów Diecezjalnych spotka się po raz pierwszy w historii. Nowe ciało Konferencji Episkopatu Polski zostało ustanowione zgodnie ze statutem, który został promulgowany podczas 349. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie, w październiku 2009 r.
Rada składa się ze wszystkich urzędujących biskupów diecezjalnych. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz „kiedy wymagają tego szczególne okoliczności”.
Art. 14 statutu stanowi, że do kompetencji Rady Biskupów Diecezjalnych należy „ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.