"Krzyże smoleńskie" na Jasnej Górze

96 krzyży ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem znalazło się w wystroju tegorocznego Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Tradycyjnie znajduje się on w kaplicy Matki Bożej. W centrum umieszczony został ogromnych rozmiarów drewniany krzyż Chrystusa, a na skrzyżowaniu jego ramion umieszczony jest Najświętszy Sakrament. Kaplicę przedziela biało-czerwona flaga.

"Krzyże smoleńskie" są zróżnicowane wielkością i ułożeniem. Są całkiem małe i dosyć dużych rozmiarów. Proste w formie, niektóre jakby „wiszą w powietrzu”, wszystkie wykonane są z drzewa sosnowego. Wyróżnione zostały jedynie krzyże pary prezydenckiej. Krzyż śp. Lecha Kaczyńskiego ozdobiony został biało-czerwonymi różami, a krzyż śp. Marii Kaczyńskiej ulubionymi przez nią żółtymi tulipanami. Krzyże ustawione są na czarnej folii, takiej, na jakiej układano nosze z ciałami ofiar katastrofy smoleńskiej.

– Ta tematyka smoleńska z jednej strony podkreśla, że Jasna Góra to Sanktuarium Narodu, które żyje losami Polski i pamięta, z drugiej strony te symboliczne krzyże przypominać mają pielgrzymom o kruchości naszego życia, o tym, że zawsze musimy być gotowi – powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

O tym, że Jasna Góra to stolica duchowa Polski przypomina także kilkumetrowa biało-czerwona flaga, która przedziela kaplicę i rozdziela grupy drewnianych krzyży.

Symboliczny Grób Pański ustawiony jest pod Chrystusowym krzyżem przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Modlitewnej zadumie towarzyszą słowa Chrystusa: „Ja jestem Zmartwychwstaniem i życiem, każdy kto żyje i wierzy we mnie nie umrze na wieki”.

Tegoroczny wystrój Grobu Pańskiego na Jasnej Górze został znacznie powiększony. Dekoracja zajmuje sporą część Kaplicy Matki Bożej. Całość dopełniają zielone krzewy i czarny materiał oraz kwiaty. Jest też las świec - jak te, które po tragedii smoleńskiej ustawiane były na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Wszystko przygotowane jest tak, aby łatwo było tę dekorację zlikwidować. Specyfiką Grobów jasnogórskich jest bowiem to, że pozostają one tylko do niedzielnego poranka i po procesji rezurekcyjnej nie ma po nich śladu. – To mobilizuje nas do wielkiego wysiłku, by przygotować tę dekorację w elementach łatwych do wyniesienia z Kaplicy – podkreślił o. Kraszewski.

Tradycja dekorowania Grobu Pańskiego na Jasnej Górze sięga czasów II wojny światowej. Wówczas przygotowywał go kościelny, ale jego wystrój był bardzo skromny. Potem, gdy w sanktuarium przebywali paulińscy klerycy, groby były papierowe i nieco bogatsze. Były w nich nawet przyniesione przez wiernych kanarki w klatkach, które naturalnym śpiewem tworzyły szczególny klimat.

Kilkanaście lat temu do celów dekoracyjnych zaczęto wyznaczać ojców lub braci paulinów, którzy wykazują plastyczne zdolności i oprócz Grobu Pańskiego przygotowują też znaną w całej Polsce bożonarodzeniową szopkę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • deus
  23.04.2011 12:23
  A więc nie tylko Lady Gaga potrafi szokować.
 • sir Marek
  23.04.2011 15:53

  W przeszłości podobna liczba - 95 - narobiła Kościołowi sporo kłopotów.Czyżby nauka poszła w las?

 • Stanisław Miłosz
  23.04.2011 19:15

  Zatem, deus i sir Marek, co by wam szok i zniesmaczenie krzyżami w świątyni, bo już nawet nie na ulicy, pomniejszyć, a również z amnezji wybudzić - co nieco o genezie Tych krzyży:
  http://jwp-ne.nowyekran.pl/post/10950

  "Jak PiS dojdzie do władzy, to..." - dobre, nie? I co wy na to?

  A tak przy okazji: Wesołego Jaja! I dyngusa.

   

   

 • Jan
  24.04.2011 16:57
  Wielokrotnie w mediach widziałem materiał z miejsca katastrofy,ale nie było tam widać krzyży.Skąd zatem takie skojarzenie i czy nie jest to czasem profanowanie krzyża przez ten nieadekwatny dodatek w nazwie?Rzeczony grób widziałem osobiście - niesmak.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  14°C Piątek
  dzień
  15°C Piątek
  wieczór
  13°C Sobota
  noc
  8°C Sobota
  rano
  wiecej »