Jasna Góra przygotowuje się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
11. ogólnopolskie sympozjum naukowe „Jasnogórska Matka Kościoła” rozpoczęło się dziś na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie naukowców z kraju i zagranicy wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i jest okazją do przypomnienia o jego maryjnej duchowości.
To właśnie prymas Wyszyński zabiegał o nadanie Maryi tytułu Matki Kościoła i o to, by nauka o Matce Najświętszej została włączona do soborowej Konstytucji o Kościele, gdyż to podkreśla godność Maryi i Jej czynną obecność w misterium Chrystusa i Kościoła.
Generał paulinów o. Arnold Chrapkowski przypomniał, że przekonanie przyszłego błogosławionego wynikało z jego polskich doświadczeń:
„To właśnie on, jako niezłomny prymas Polski, przez całe lata uczył nas miłości do Matki, która nigdy nie umiera. Sam wyznał to ponad pół wieku temu mówiąc: «Wszystko postawiłem na Maryję» i dodawał: Tę z Jasnej Góry”.
O. Andrzej Napiórkowski, kierownik katedry eklezjologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II podkreśla, że misterium Kościoła nie może być zrozumiane bez mariologii, która jest nauką interdyscyplinarną:
„Zawsze kiedy nauka o Kościele była słaba, słabła również mariologia i maryjność, czyli pobożność”. Paulin dodaje, że osłabienie pobożności maryjnej w danym kraju powoduje, że tamtejszy Kościół traci swoją uniwersalność i powszechność.
Podczas konferencji głos zabiorą uczeni z Polski - Krakowa, Warszawy, Lublina i Częstochowy, a także z Niemiec i Watykanu. To także okazja do modlitwy o to, by Maryja „podpowiedziała” jakimi drogami ma kroczyć Kościół w trudnych chwilach zamętu.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.