W poniedziałek obradowała sejmowa komisja zdrowia, podczas której odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy związanej z zagrożeniem koronawirusem. Sejm na dodatkowym, poniedziałkowym posiedzeniu ma się zająć projektem specustawy.
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych". W poniedziałek rano jego pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu komisji zdrowia, która rozpatrzy także dwa poselskie projekty ustawy ws. zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, złożone przez posłów Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.
Jak przekonywał podczas posiedzenia komisji poseł PiS Czesław Hoc, "nie czas na strach i jego eskalację, nie czas na jakiekolwiek polityczne gry, to czas dla nas na zdanie egzaminu dojrzałości". "Musimy być teraz wszyscy razem i razem dbać o realne zabezpieczenie zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zdrowotnego" - mówił.
Jednocześnie przypomniał działania rządu w ciągu ostatnich tygodni, w związku z zagrożeniem koronawirusem - m.in. uruchomienie infolinii czy też zakupienie 30 tys. testów na obecność koronawirusa. Wskazywał również na gotowość wszelkich służb wewnętrznych.
Hoc wyraził nadzieję, że "wszystkim obecnym na komisji leży na sercu dobro wspólne".
Przed godz. 10 komisja ogłosiła przerwę. Ponownie ma zebrać się o godz. 12.
W poniedziałek Sejm na dodatkowym posiedzeniu ma się zająć rządowym projektem specustawy ws. koronawirusa.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów - podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
"Słyszeliśmy kilka eksplozji, dwie z nich były bardzo blisko."
Co sprawia, że pokonują tysiące kilometrów, żeby być na katolickim festiwalu w środku lasu?
Został nim ks. Mariusz Dmyterko - dotychczasowy proboszcz parafii w Białym Borze.
Dotychczas załoga wykonała już niemal 230 okrążeń wokół Ziemi
Najwięcej interwencji odnotowano w województwach mazowieckim.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.