W Wielkiej Brytanii trwa debata na temat eutanazji. Organizacja zrzeszająca w tym kraju lekarzy rodzinnych nie popiera legalizacji wspomaganego samobójstwa.
Różnica w proporcjach jest jednak niewielka. 47 proc. lekarzy sprzeciwia się zmianom w prawie promującym kulturę śmierci, aż 40 proc. jest im przychylna, a 11 proc. wolało się nie wypowiadać – wynika z ostatnio przeprowadzonej ankiety.
Zrzeszenie lekarzy rodzinnych podkreśla, że ich zadaniem jest teraz upewnić pacjentów i ich rodziny, że mogą liczyć na możliwie najlepszą opiekę paliatywną. Zadeklarowano również, że o ile nie nastąpią znaczące okoliczności w tej kwestii, stanowisko zrzeszenia pozostanie niezmienne przez co najmniej pięć najbliższych lat i jest to stanowisko sprzeciwu wobec zmian w prawie służących legalizacji wspomaganego samobójstwa. Zmian tych nie popiera obecnie żadna z profesjonalnych organizacji lekarskich, działających w Wielkiej Brytanii. Nie ma jeszcze wyników ostatniego badania opinii lekarzy zrzeszonych w British Medical Association (BMA), związku zawodowym, liczącym 160 tysięcy członków.
W liście opublikowanym w „The Times” duża grupa wybitnych lekarzy, zajmujących się opieką paliatywną, wezwała związek do pozostania w opozycji wobec ewentualnej legalizacji wspomaganego samobójstwa.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.