Gowin: 25 mln zł na badania nad koronawirusem

25 mln zł dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na badania nad koronawirusem, badania, które pomogą zapobiegać epidemiom w przyszłości - zapowiedział w poniedziałek w Krakowie wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.

"Podjąłem decyzję o przeznaczeniu 25 mln zł dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii na badania, może wypracowanie szczepionki, a na pewno badania, które w przyszłości umożliwią nauce polskiej, jako cząstce nauki światowej, skuteczne przeciwdziałanie kolejnym epidemiom” – powiedział na konferencji prasowej w Collegium Novum UJ minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Swoją decyzję uzasadniał także m.in. tym, że wirus mutuje, przez co stwarza nowe zagrożenia dla ludzkiego życia i jest „wyzwaniem naukowym”.

„Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ jest zdecydowanie najlepsze w Polsce i na światowym poziomie prowadzi badania nad wirusami” – podkreślił wicepremier.

Zapowiedział również, że powołany przez niego w ubiegłym tygodniu zespół ekspertów ds. koronawirusa (któremu przewodniczy wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz - przyp. PAP), w skład którego wchodzi m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, opracowuje rekomendacje dla uczelni, w jaki sposób mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest groźba epidemii.

Jak podkreślił szef MNiSW, wkrótce rekomendacje, ale i prawdopodobnie decyzje administracyjne, zostaną przedstawione uczelniom. „Na mocy ustawy, którą w sobotę podpisał pan prezydent RP Andrzej Duda, minister nauki w wyjątkowych okolicznościach ma uprawnienia do podejmowania administracyjnych decyzji” – przypomniał i zaznaczył, że państwo w różnych sektorach, także naukowym, musi być przygotowane na wirusa, a studenci są jedną z najbardziej mobilnych grup.

Prof. Krzysztof Pyrć z Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ zaznaczył, że celem uczonych jest szybkie znalezienie rozwiązań, które ułatwią zarówno diagnostykę koronawirusa, jak i terapię chorych.

„Wyniki badań pozwolą przygotować się na kolejne epidemii” – przekonywał wirusolog, podkreślając, że nowoczesne laboratorium UJ pozwala na „bezpieczne prace z tym, czego się boimy”.

„Dlaczego 80 proc. społeczeństwa lekko przechodzi objawy, 20 proc. – ma ciężkie objawy (…), dla 2 proc., zwłaszcza powyżej 70 r. życia, koronawirus niesie śmiertelne zagrożenie. Zdaje się, że chodzi o nieprawidłową odpowiedź odpornościową” – wyliczał prof. Marek Sanak z Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ od blisko 20 lat prowadzi badania nad koronawirusami. Dotychczas działało, wykorzystując środki własne.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, z czego pięć w poniedziałek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
17°C Poniedziałek
dzień
18°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »