Fala dotarła na Mazowsze

Fala wezbraniowa na Wiśle dotarła do woj. mazowieckiego. Wojewoda Jacek Kozłowski zapewnia , że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Mazowsza.

Od godz. 20 w niedzielę wojewoda wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla Warszawy i powiatów nadwiślańskich na północ od niej. Najprawdopodobniej w poniedziałek popołudniu w tych powiatach ogłoszony zostanie alarm powodziowy.

Jak informuje IMiGW fala na Wiśle dotarła w niedzielę do Puław. W Warszawie będzie we wtorek rano. Instytut przewiduje, że w stolicy poziom Wisły przekroczy stan alarmowy o 10 cm, ale np. w Kępie Polskiej będzie to już 140 cm powyżej stanu alarmowego.

Wojewoda Kozłowski powiedział w niedzielę na konferencji prasowej, że fala wezbraniowa jest niższa od tych, które płynęły Wisłą w maju i czerwcu br., ale wyższa od tej, którą odnotowano na przełomie lipca i sierpnia; jest też porównywalna z falą z 1997 r.

Wysoki jest nie tylko poziom Wisły, ale i jej niektórych dopływów na Mazowszu. Jak poinformował wojewoda, rzeka Kamienna (na południu województwa) osiągnęła poziom nienotowany dotychczas w historii. W rejon jej ujścia do Wisły skierowany został odwód straży pożarnej.

Lokalne podtopienia występują w związku z wystąpieniem z brzegów takich rzek jak Kamienna, Radomka, Iłżanka i Zagożdżonka. W ciągu ostatniej doby strażacy w województwie mazowieckim z powodu sytuacji powodziowej interweniowali ponad 500 razy.

"W naszej ocenie nie ma zagrożenia bezpośredniego dla mieszkańców województwa mazowieckiego nigdzie na terenie województwa, związanego czy to z przelaniem się wody Wisły, bądź dopływów Wisły przez koronę wałów, albo z przerwaniem wałów" - zapewnił wojewoda mazowiecki.

Dotyczy to również Świniar i Dobrzykowa, gdzie przy poprzednich powodziach Wisła przerwała wały. Obecnie trwają tam prace nad ich odbudową, a mieszkańców chronią stalowe ścianki.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował, że nie będzie rekomendował Warszawie "daleko idących działań związanych z bezpieczeństwem mieszkańców, jak ograniczanie nauki szkolnej czy też zamykanie ruchu na arteriach komunikacyjnych wzdłuż wałów przeciwpowodziowych".

W ocenie Kozłowskiego należy się liczyć z podtopieniami pojedynczych gospodarstw położonych na terenach zalewowych.

Już wcześniej taki alarm wprowadzono w powiatach lipskim, zwoleńskim i kozienickim, od niedzieli od godz. 8 rano obowiązuje on też w powiatach otwockim, garwolińskim, piaseczyńskim i grójeckim.

Alarm powodziowy dotyczy przede wszystkim służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, oznacza m.in. obowiązek sprawdzenia wałów i dokonania przeglądu zapasów przeciwpowodziowych w magazynach, a także całodobowe dyżury wszystkich służb przeciwpowodziowych. Dla zwykłych obywateli oznacza zakaz wstępu na wały.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Sobota
rano
20°C Sobota
dzień
22°C Sobota
wieczór
21°C Niedziela
noc
wiecej »