Ks. dr Grzegorz Strzelczyk, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach, zaproponował rozpoczęcie dyskusji teologicznej na temat możliwości przyjmowania pragnieniem sakramentu chorych.
W związku z pandemią koronawirusa wiele mówiło się ostatnio o duchowej komunii świętej. Przypomnijmy, na czym ona poleca:
- Ze względu na to, że przez długi czas nie będę miał dostępu do komunii, wzbudzam pragnienie i przez nie Chrystus staje się we mnie obecny łaską sakramentalną bez znaku sakramentalnego. I to jest normalna komunia, opisana przez sobór trydencki. Ale żeby to mogło mieć miejsce, to trzeba mieć te same dyspozycje do przyjęcia łaski, co do komunii sakramentalnej. Tak wyraźnie mówi sobór trydencki, a także sobór florencki – mówił niegdyś "Gościowi Niedzielnemu ks. Strzelczyk.
Dziś proponuje on dyskusję na temat podobnego przyjmowania sakramentu chorych. - To jest moment, żebyśmy na serio podjęli refleksję na możliwością przyjmowania pragnieniem sakramentu chorych (analogicznie do innych sakramentów służących osobistemu zbawieniu). Taka możliwość wypływa - moim zdaniem - z logiki sakramentologii ogólnej, tyle że nie została dotąd wydobyta i dopracowana teologicznie i praktycznie - ocenia teolog, dodając, że "przydałoby się DUŻE sympozjum na ten temat, nawet teraz - zdalnie". Zaproponował przy tym pomoc w jego zorganizowaniu.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.