W Pampelunie studiuje ks. Krzysztof Patejuk, kapłan archidiecezji warmińskiej. Dzieli się z nami doświadczeniem ostatnich dni.
ks. Dariusz Sonak: Co zatem z kapłańską posługą?
ks. Krzysztof Patejuk: Wielu księży pomaga ludziom chorym i potrzebującym przez pracę w szpitalach czy domach opieki. Tak samo jak w Polsce, wiele parafii zdecydowało się na transmitowanie Eucharystii. W parafii, przy której mieszkam i w której posługuję, taka możliwość była obecna już wcześniej, ale teraz internetowe transmisje Mszy św. cieszą się dużo większą popularnością. W związku z tym promuje się bardzo mocno Komunię duchową, w trakcie każdej Mszy w moim kościele pomagamy ludziom łączącym się z nami przez internet w takim właśnie przyjęciu Chrystusa do serca.
Jak wyglądało Księdza Triduum paschalne w tym roku?
Jak można się domyślać, było to bardzo "puste" Triduum Paschalne. Sprawowaliśmy liturgię w 9 osób, gdyż razem ze mną w domu parafialnym mieszka jeszcze 7 księży studentów z całego świata i ksiądz proboszcz. I to właśnie pusta świątynia i widok niezapełnionych ławek napawały największym smutkiem i stanowiły największą trudność w przeżyciu świąt. Po raz kolejny odkryłem w swoim życiu, jak wielką rolę w moim życiu duchowym, jako chrześcijanina, a także księdza, odgrywa wspólne pielgrzymowanie ludu Bożego, którego doświadczam szczególnie w czasie liturgii. Jest to dla mnie kolejnym potwierdzeniem piękna Kościoła i tego, że jest on moim domem. Brak widocznego znaku zgromadzenia liturgicznego wzbudził w moim sercu smutek, ale także wielkie poczucie wdzięczności za to, że mimo braku fizycznej obecności, w duchu wiary, przeżywałem te święta w łączności z całym Kościołem.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas tegorocznego okresu wielkanocnego?
Dobrym wprowadzeniem dla mnie do takiego wymiaru Świąt Wielkiejnocy był widok Ojca Świętego na pustym pl. Świętego Piotra, a także słowa, jakie wtedy wypowiedział. Zdałem sobie także sprawę z tego, jak bardzo nasze tegoroczne święta przypominają te pierwsze, apostolskie: niepewność, strach, zamknięcie, poczucie, że znany świat zmienia się albo nawet niszczeje. Wierzę w to, że podobnie jak dwa tysiące lat temu także dziś Jezus przychodzi do nas ze swoją łaską pomimo drzwi zamkniętych.
Ks. Krzysztof Patejuk studiuje prawo kanoniczne na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii. Na co dzień mieszka przy parafii św. Michała Archanioła w Pampelunie razem z księżmi z Ekwadoru czy Boliwii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.