Prezydent popiera projekt pielgrzymki

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że "całym sercem i całą duszą" popiera inicjatywę - z którą wystąpili bliscy 28 ofiar katastrofy z 10 kwietnia - ich wyjazdu z pielgrzymką do Smoleńska i zabrania tam krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Grupa ta zwróciła się w liście otwartym do prezydentowej Anny Komorowskiej o pomoc w zorganizowaniu takiej pielgrzymki, do której miałoby dojść 10 października, pół roku po tragedii. Inicjatorzy chcieliby, aby w tej podróży do Smoleńska uczestniczyły rodziny wszystkich ofiar. Zaproponowali też, że mogliby zabrać ze sobą krzyż z Krakowskiego Przedmieścia, dla którego - jak zaznaczają - "tak trudno znaleźć właściwe miejsce akceptowane przez wszystkich".

"Doceniam ogromną odwagę, determinację tych rodzin w konsolidowaniu, a nie dzieleniu środowiska rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej" - powiedział Komorowski w piątek dziennikarzom.

"Jestem całym sercem, całą duszą za tą inicjatywą, która oznacza przecież możliwość przełamania absolutnego dramatu, w jakim się znaleźliśmy - podziałów i konfliktów dzielących nawet te nieszczęsne rodziny" - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że ocenia tę inicjatywę jako bardzo ważną. Prezydent rozmawiał z dziennikarzami w podkrakowskich Tomaszowicach, gdzie wziął udział w konferencji o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej.

Później wypowiadał się w tej sprawie na Łotwie, gdzie w piątek po południu rozpoczął wizytę. Podkreślił, że chciałby, aby inicjatywa jednoczyła coraz więcej rodzin ofiar tak, by "powrócić do wspólnotowego przeżycia żałoby narodowej", jaka panowała po 10 kwietnia w Polsce.

Ocenił, że idea pielgrzymki może "powstrzymać niedobry proces dzielenia dramatu narodowego wedle szwów partyjno-politycznych". Komorowski podkreślił, że inicjatywa rodzin jest "bardzo odważna", bo - jak mówił - obecność w miejscu, w którym ich bliscy ponieśli śmierć, może być "trudna do udźwignięcia".

Pytany, jak ocenia pomysł przeniesienia krzyża do Smoleńska podkreślił, że w pełni popiera takie rozwiązanie. "Uważam to za bardzo ciekawy pomysł, właśnie też podkreślający to, że byłaby to kontynuacja tej szczególnej atmosfery żałoby ogólnonarodowej po 10 kwietnia" - oświadczył.

Prezydent przypomniał o niezrealizowanej umowie między kurią i harcerzami a Kancelarią Prezydenta w sprawie przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny, ale - jak podkreślił - na pewno dałoby się to pogodzić.

"Uważam, że ta inicjatywa jest absolutnie godna poparcia, bo trudno sobie wyobrazić bardziej godny sposób peregrynacji krzyża niż ten, który zaproponowały rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej" - powiedział.

Zadeklarował, że Kancelaria Prezydenta udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy, aby ta pielgrzymka odbyła się w jak najlepszych warunkach. Zdaniem prezydenta 10 października jest realną data tych uroczystości.

Komorowski uznał, że "trafnym pomysłem" był list rodzin z prośbą o wsparcie, skierowany do jego żony. W jego ocenie w ten sposób rodziny zaznaczyły swój dystans do "sfery czysto politycznej".

W piątek Anna Komorowska wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że chce wziąć udział w pielgrzymce. Podkreśliła, że jest "wzruszona i niezmiernie ujęta tą propozycją".

Wśród sygnatariuszy listu do prezydentowej są bliscy: gen. Franciszka Gągora, gen. Andrzeja Błasika, płk rez. Zbigniewa Dębskiego, gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, adm. Andrzeja Karwety, Stanisława Jerzego Komorowskiego, Barbary Maciejczyk, Justyny Moniuszko, gen. dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego, księdza gen. brygady Adama Pilcha, gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, mjr Arkadiusza Protasiuka, Andrzeja Przewoźnika, Bronisławy Orawiec-Loeffler, Andrzeja Kremera, Mariusza Kazany, Jolanty Szymanek-Deresz, Izabeli Jarugi-Nowackiej, Arkadiusza Rybickiego, Stanisława Mikkego, Pawła Janeczka, Jacka Surówki, Leszka Solskiego, Tadeusza Lutoborskiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Dariusza Jankowskiego, Katarzyny Piskorskiej i Janusza Krupskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
wiecej »