Jeszcze w tym tygodniu, jak zapowiadała wicepremier Jadwiga Emilewicz, mają zostać przedstawione kolejne ułatwienia z tarczy antykryzysowej - m.in. założenia dotyczące ochrony polskich firm przed przejęciami, pomocy dla samorządów, rozwiązań ws. zamówień publicznych.
Jak mówiła w wywiadzie dla PAP wiceminister, minister rozwoju, jej resort pracuje nad kolejną ustawą we współpracy z innymi resortami. Jednym z elementów pakietu ma być pomoc dla samorządów. Ma temu służyć m.in. poluzowanie reguły finansowej i zmiana, dzięki której - jak zapowiedziała Emilewicz podczas wtorkowej konferencji - "co druga, a nie co czwarta złotówka, jak to ma miejsce dziś z tytułu dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa, będzie trafiać do budżetu samorządów".
Częścią nowych rozwiązań jest też ochrona polskich spółek przed - jak mówiła PAP wiceminister - "tanimi łupami np. funduszy azjatyckich". Podstawą prawną projektu "antyprzejęciowego" jest przyjęta osiem lat temu ustawa o spółkach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Na kanwie tej ustawy miałby zostać zwiększony zakres tych spółek, których w sposób prosty i łatwy nie będzie można przejmować.
Inny element będzie dot. zamówień publicznych - chodzi m.in. o wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zmiany umów pomiędzy podmiotami, bo, jak wskazała minister, pewnych budów nie będzie można skończyć w terminie - mimo że branża działa, ale jest mniej pracowników i roboty trwają dłużej.
W wywiadzie dla PAP Emilewicz mówiła też o elementach związanych z "poprawą płynności indywidualnej obywateli w kwestii ich zobowiązań kredytowych". "Banki podpisały porozumienie w zakresie udzielania wakacji kredytowych. Stale to monitorujemy. I widzimy pewną gotowość banków do udzielania tych wakacji. I tutaj też będziemy mieć pewne rozwiązania prawne" - zapowiedziała.
Kolejne rozwiązania dot. Funduszu Dopłat do Oprocentowania BGK, który ma dysponować w tym roku budżetem ponad 270 mln zł. Podobna kwota ma trafić na rynek także w przyszłym roku. Banki komercyjne będą udzielać kredytów, a do odsetek dopłaci BGK z pieniędzy z budżetu państwa. Celem Funduszu jest wsparcie przedsiębiorców tracących zdolność do spłaty w terminie wymaganych zobowiązań w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Chodzi o to, jak podkreślał resort, by ratować miejsca pracy i utrzymywać firmy w obrocie gospodarczym.
Minister Emilewicz zapowiedziała też zmiany w zakresie prawa pracy, które w jeszcze większym stopniu ułatwią skorzystanie z rozwiązań, które "już dziś są dostępne, takich jak postojowe, czy dopłaty do wynagrodzeń - to większe uelastycznienie, które ma pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku" - mówiła na wtorkowej konferencji wicepremier.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.