Reklama

NATO ma poparcie USA ws. tarczy antyrakietowej

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział tygodnikowi "Sunday Telegraph", że ma pełne poparcie Waszyngtonu w sprawie budowy nowej tarczy antyrakietowej i spodziewa się, iż plany jej budowy zostaną zaaprobowane na listopadowym szczycie Sojuszu.

Reklama

Proponowana tarcza obejmowałaby całe terytorium Paktu Północnoatlantyckiego. Byłaby koordynowana przez nowy system dowodzenia i kontroli działający na bazie istniejących radarów i czujników. Jej elementem byłyby też amerykańskie antyrakiety SM-3 rozmieszczone na lądzie.

Aprobaty dla planów budowy tarczy mającej chronić członków NATO przed ewentualnym irańskim atakiem pociskami dalekiego zasięgu Rasmussen spodziewa się na najbliższym, listopadowym szczycie Sojuszu w Lizbonie.

W ub. tygodniu inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) ostrzegli, że Iran osiągnął kolejny stopień technologiczny przybliżający perspektywę uzbrojenia jego pocisków balistycznych w nuklearne głowice.

"Z publicznych wypowiedzi przedstawicieli Iranu wiadomo, że kraj ten już teraz ma pociski o wystarczającym zasięgu, by mogły uderzyć w cele w Europie. Nie ukrywają też, że mają w planach dalsze prace nad rozwojem tego rodzaju potencjału" - stwierdził Rasmussen.

"Jeśli Iran uzyska z czasem potencjał nuklearny, to będzie to bardzo niebezpieczne i będzie bezpośrednim zagrożeniem dla sojuszników. Z tego względu proponuję obecnie nowy i skuteczny system obrony antyrakietowej" - dodał.

Rasmussen sądzi, że nowy system może zostać rozlokowany we współpracy z Rosją, stanowczo sprzeciwiającą się jego wcześniejszej wersji, której elementy miały być rozmieszczone w Polsce i w Czechach.

Jeśli plan budowy tarczy zostanie zatwierdzony, to Rosja otrzyma zaproszenie, by włączyć się do niego - zaznaczył szef NATO. W jego opinii zaangażowanie Rosjan uczyni system skuteczniejszym. Jak dotąd jednak nie było formalnych kontaktów z Rosją w tej sprawie.

Zaletą nowego systemu jest według Rasmussena stosunkowo niski koszt. 200 mln euro rozłoży się na 28 członków NATO w okresie 10 lat.

Irańskie pociski balistyczne, takie jak Szahab-3 i Qiam-1, mają zasięg do 2,5 tys. mil (ok. 3,8 tys. km) i mogą uderzyć w cele w Turcji i Grecji - przypomina "Sunday Telegraph". Obecny europejski system obrony przeciwrakietowej polega na amerykańskich antyrakietach SM-3 rozmieszczonych na okrętach wojennych USA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama