Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego, metropolita Hilarion Ałfiejew, uważa, że ewentualne zniesienie celibatu w Kościele rzymskokatolickim należałoby ocenić pozytywnie. Jego zdaniem odejście od praktyki bezżeństwa duchownych zostałoby odebrane jako powrót do tradycji Kościoła pierwotnego.
„Bez wątpienia celibat wprowadzony w XII wieku w Kościele zachodnim był nieznany we wczesnym chrześcijaństwie. Kościoły wschodnie zachowały praktykę święceń kapłańskich żonatych mężczyzn. Praktyka celibatu w Kościele zachodnim wzbudzała na Wschodzie krytykę” – powiedział metropolita.
„Problem ten jest wewnętrzną sprawą Kościoła rzymskokatolickiego – kontynuował dalej hierarcha prawosławny – ale zniesienie celibatu byłoby przyjęte przez prawosławnych z zadowoleniem”.
Odnosząc się do stosunków z protestantyzmem, duchowny zaznaczył, że wielu z protestantów jest bliższych katolicyzmowi i prawosławiu niż ich zwierzchnicy kościelni. W swoich Kościołach określani są mianem fundamentalistów czy fanatyków, ale „właśnie z nimi gotowi jesteśmy współpracować” – powiedział metropolita Hilarion.
Mówiąc o istniejących w prawosławiu grupach przeciwników dialogu międzychrześcijańskiego stwierdził, że jest to normalne w każdym z lokalnych Kościołów prawosławnych. „Ci ludzie bardzo często nie znają chrześcijan innego wyznania, nie znają specyfiki współpracy z nimi” – zaznaczył przewodniczący Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego.
„Liczba ich będzie się zmniejszać, gdyż w Rosji coraz więcej osób przyjeżdżających z zagranicy wchodzi w sakramentalne związki mieszane z prawosławnymi” – dodał oficjalny przedstawiciel rosyjskiego prawosławia.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.