Forma pamięci i podziękowania

To wielki przywilej prezydenta, że może wręczać odznaczenia jako formę pamięci i podziękowania w imieniu całego narodu - mówił w czwartek Bronisław Komorowski, wyróżniając kombatantów II wojny światowej z okazji Dnia Weterana.

Prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z grupą kombatantów. Wręczył im osobiście lub przekazał na ręce ich rodzin ordery i odznaczenia państwowe; część zostanie wręczona w terminie późniejszym. Uhonorowano nimi uczestników wojny obronnej 1939 r. - za wybitne zasługi dla niepodległości RP.

"To forma choćby najmniejszego podziękowania za rzeczy niezwykłe, za niezwykłe życiorysy, za niezwykłe wydarzenia" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że za każdym z odznaczeń kryje się konkretna osoba, z która związane są czasem niebywałe wręcz wydarzenia, ogromne zasługi, ale także dramaty. Te biografie to - jak mówił prezydent - element polskiej historii, który czyni ją niepowtarzalną i wartą pamiętania.

Order Orła Białego pośmiertnie przyznany został w czwartek prezydentowi Warszawy Stefanowi Starzyńskiemu. Nadano mu go "w uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za wielki wkład w rozwój Warszawy oraz za wykazaną odwagę i męstwo podczas jej obrony w 1939 roku".

"Dla mnie, człowieka pokolenia +Solidarności+, jest ogromnym zaszczytem móc wręczyć dzisiaj, po tylu latach, odznaczenie rodzinie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego - osoby przecież symbolicznej dla polskiego oporu i walki o polski honor od 1939 r." - powiedział Komorowski. "To jest podkreślenie łączności z tamtymi pokoleniami i wagi naszej wdzięczności dla tych, którzy w trudniejszych jeszcze czasach walczyli w warunkach o wiele trudniejszych o tę samą sprawę" - dodał.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie uhonorowano w czwartek Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.

"Wielkim zaszczytem jest możliwość wręczenia wyróżnienia rodzinie Henryka Dobrzańskiego, legendarnego majora Hubala; to jest ukłon w imieniu całego narodu dla tego pierwszego partyzanta polskiego" - mówił prezydent. "Każdy z nas pewnie wspomina w rodzinie ojca, dziadka, żołnierza, partyzanta, powstańca. (...) Hubal jest uosobieniem naszej zbiorowej pamięci o tych, którzy toczyli walkę w warunkach beznadziejnych, dając dowód, że nigdy nie należy tracić nadziei" - dodał.

Krzyżami Komandorskimi z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wyróżniono pośmiertnie Bernarda Adamieckiego i Antoniego Kasztelana. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadano: Zdzisławowi Baszakowi, Henrykowi Jaroszyńskiemu, Henrykowi Pawelcowi i Jerzemu Pertkiewiczowi.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Władysław Dobrzański, Julian Koba, Antoni Kubrak, Stanisław Mandykowski, Jan Olszewski, Leon Orkiszewski, Tadeusz Szczerbic, Maria Tabeau i Jan Zając.

Za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność społeczną i kombatancką Złotym Krzyżem Zasługi wyróżniono Aleksandra Jaworskiego, Bonifacego Karczewskiego i Piotra Szredzińskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »