Mądrości nie da się oddzielić od wiedzy o Stwórcy

Benedykt XVI podczas dzisiejszego (17 września) spotkania z nauczycielami i zakonnikami w Kolegium Uniwersytetu Najświętszej Maryi Panny w londyńskiej dzielnicy Twickenham podziękował zakonom za wkład w dzieło edukacji na Wyspach Brytyjskich

Papież przypomniał, że wiele brytyjskich zgromadzeń nauczających „zanosiło światło Ewangelii daleko poza granice tych ziem jako część wielkiego misyjnego dzieła Kościoła”.
Papież dziękując za wspaniały wkład jaki wnoszoną zakonnicy i zakonnice w tym kraju w edukację, przypomniał, że zadaniem nauczycieli jest nie tylko „przekazywanie wiadomości lub prowadzenie ćwiczeń praktycznych, aby społeczeństwo miało z tego jakieś korzyści ekonomiczne”.

TŁUMACZENIE:
„Oświata nie jest i nigdy nie była traktowana w kategoriach czysto utylitarnych. Chodzi w niej o kształtowanie osoby ludzkiej, wyposażenie jego lub jej w umiejętność przeżywania życia w pełni - krótko mówiąc, chodzi o przekazywanie mądrości. A prawdziwej mądrości nie da się oddzielić od wiedzy o Stwórcy, gdyż „w ręku Jego i my, i nasze słowa, roztropność wszelka, i umiejętność działania”

Benedykt XVI zaznaczył, że „obecność osób zakonnych w szkołach katolickich jest mocnym przypomnieniem szeroko dyskutowanego etosu katolickiego, który obejmuje wszystkie aspekty życia szkolnego”.

TŁUMACZENIE:
„Wykracza to daleko poza oczywisty wymóg, aby nauczanie pozostawało zawsze w zgodzie z nauką Kościoła. Oznacza to, że życie wiarą musi być siłą sprawczą wszelkiej działalności w szkole, tak aby misja Kościoła mogła być sprawowana skutecznie a młodzi ludzie mogli odkrywać radość, gdy wkraczają w Chrystusowe „bycie dla innych”.”

Szczególne słowa uznania papież przekazał wszystkim tym, którzy „mają zadanie zapewnić, aby nasze szkoły były odpowiednim środowiskiem dla dzieci i młodych ludzi”.

Na zakończenie na ręce biskupa pomocniczego archidiecezji westminsterskiej, George`a Stacka, przewodniczącego Biura Zarządzających Uniwersytetu Maryi Panny Benedykt XVI złożył podarunek, mozaikę Najświętszej Maryi Panny

Pełny tekst papieskiego przemówienia znajdziesz TUTAJ :.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
29°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
wiecej »