Nowe stanowisko archeologiczne z pozostałościami dużej osady z czasów kultury Chachapoyas (VIII-XV wiek) zostało odkryte w północnej części Peru - donosi serwis internetowy En Peru.
Odkrycia dokonano na zboczu wzgórza Atumpucro, położonego nad doliną rzeki Utcubamba, w okręgu San Juan de Lopecancha w prowincji Luya, na terenie regionu Amazonas w północnej części kraju.
Jak poinformował peruwiański badacz i fotograf Martin Chumbe, który dokonał odkrycia, na stanowisku o powierzchni ponad 2 hektarów znajduje się około 150 okrągłych kamiennych domostw - typowych dla kultury Chachapoyas - zbudowanych na rozległych tarasach wzmocnionych murami o długości około 50 metrów i wysokości 3 metrów.
Wszystkie domostwa i budowle na stanowisku Atumpucro zachowały się przez stulecia w dobrym stanie, co świadczy o dużym talencie architektów i budowniczych osady, posadowionej na stromym zboczu wzgórza.
Wszystkie odkryte domy mają prostokątne otwory okienne, a w ich ścianach zdobionych frezami znajdują się liczne wnęki.
Według M. Chumbe, z najwyżej położonej części osady roztacza się wspaniały widok na dolinę Utcubamba oraz tereny okręgu Jalca Grande w prowincji Chachapoyas.
Stanowisko Atumpucro znajduje się między dwoma znanymi kompleksami archeologicznymi związanymi z kulturą Chachapoyas - kompleksem grobowym Revash a fortecą Kuelap - i ma duże szanse stać się nową atrakcją turystyczną.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.