Sukcesem przewyższającym oczekiwania nazywa włoska agencja katolicka SIR zakończoną wczoraj wizytę Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Motywem przewodnim papieskiego nauczania były kluczowe tematy pontyfikatu: związek wiary i rozumu oraz publiczna roli religii, zwłaszcza w Europie Zachodniej – czytamy w komentarzu SIR.
„Wielkie przemówienie” Ojca Świętego w „uroczystej sali Westminster Hall” agencja umieszcza w ciągu rozważań o dialogu wiary i rozumu, rozwijanych w wystąpieniach na uniwersytecie w Ratyzbonie, w kolegium Bernardynów w Paryżu, w nie wygłoszonym wykładzie na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie i w przemówieniu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Nie jest to tematyka czysto teoretyczna, gdyż – jak zauważa SIR – ma ona ma „natychmiastowe i konkretne odniesienia praktyczne”, szczególnie w tzw. biopolityce i etycznych fundamentach życia obywatelskiego. Stanowi „prawdziwe wyzwanie dla demokracji”, jeśli bowiem „zasady moralne, które podtrzymują proces demokratyczny nie opierają się z kolei na czymś bardziej solidnym niż zgoda społeczna, wówczas kruchość tego procesu ukazuje się w całej oczywistości”.
Kościół nie może niczego narzucać – komentuje SIR – ani ograniczać się do patrzenia w przeszłość, ponownie proponując prawo naturalne. Podkreśla więc, że „fundament etyczny wyborów politycznych” można znaleźć dzięki wspólnemu wkładowi religii i rozumu. Mogą się nawzajem hamować i „oczyszczać”, gdy religii grozi sekciarstwo i fundamentalizm, a rozumowi ideologizacja w czasach „dyktatury relatywizmu”. Benedykt XVI wskazywał więc, że świat rozumu i świat wiary potrzebują siebie nawzajem „dla dobra naszej cywilizacji”.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.