Reklama

Afryka: biskupi apelują o darowanie długów

Obawiają się oni reperkusji społecznych w wielu krajach, szczególnie obciążonych długami

Reklama

Rada Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru apeluje o pomoc w niesieniu pomocy chorym oraz w ponownym uruchomieniu gospodarki na kontynencie. Hierarchowie piszą o braku środków na walkę z pandemią oraz o potrzebie zaangażowania wszystkich, aby stawić czoła zagrożeniu.

W podpisanej wczoraj przez przewodniczącego SECAM, kard. Philippe’a Ouedraogo deklaracji w sprawie Covid-19, biskupi postulują całkowite umorzenie długów krajom afrykańskim, aby umożliwić ożywienie gospodarki. Zwracają się ponadto o pomoc w tworzeniu wysokiej jakości systemów opieki zdrowotnej, promowaniu powstawania małych i średnich przedsiębiorstw w celu zmniejszenia bezrobocia oraz zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego. Hierarchowie apelują także do dużych firm, które eksploatują afrykańskie surowce o wniesienie wkładu w rozwój podstawowych świadczeń socjalnych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania. Wzywają również przedsiębiorców i firmy farmaceutyczne, aby nie wykorzystywali obecnej sytuacji dla zysku, ale uczestniczyli z zapewnieniu opieki najsłabszym.

Biskupi podkreślają, że kryzys spowodowany pandemią powinien skłonić do wspólnego poszukiwania sposobów i środków na wyeliminowanie takich chorób jak malaria i gruźlica. Postulują utworzenie Funduszu Solidarności, który będzie wykorzystywany na rzecz zdrowia ludności. Zauważają, że na poziomie gospodarczym recesja jest ewidentna ze względu na zawieszenie działalności w kluczowych sektorach produkcji, turystyki, transportu lotniczego i hotelarstwa. Obawiają się także reperkusji społecznych w wielu krajach, szczególnie obciążonych długami oraz stale powiększającą się stopą bezrobocia, która prowadzi do dalszego wzrostu ubóstwa.

Biskupi zwracają uwagę, że pandemia nie jest karą Bożą, ponieważ Bóg dał swojego Umiłowanego Syna dla zbawienia świata. On jest zawsze z ludzkością, niezależnie od tego czy Kościół jest zamknięty, czy trzeba pozostać na kwarantannie w domu.

Na zakończenie hierarchowie wskazują, że pandemia Covid-19 ujawniła negatywne skutki globalizacji, skupiając się wyłącznie na gospodarce oraz promowaniu konsumpcjonizmu i indywidualizmu, kosztem wartości etycznych i duchowych. Uczciwość jest ważniejsza od rywalizacji o sukces oraz zysk, podsumowują biskupi, przywołując wskazania Nauki Społecznej Kościoła dotyczące wspólnego dobra, solidarności, poszanowania ludzkiej godności, sprawiedliwości oraz integralnego rozwoju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama