Ruszyła druga edycja kampanii Państwowej Inspekcji Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mająca zwrócić uwagę na koszty wypadków przy pracy.
Do 5 października w 4 telewizyjnych kanałach informacyjnych, kilku rozgłośniach radiowych, w prasie i internecie pojawią się materiały informacyjne na temat wypadków przy pracy.
Elementem kampanii będą też szkolenia oraz banery, do rozwieszania na budowach. Zawierają hasła: "Szanuj życie; siatka 12zł/metr", "101 wypadków na rok".
Według autorów kampanii, ma ona zwiększyć świadomość dot. zagrożeń związanych z pracą na budowach. Adresatami tegorocznej edycji kampanii są w szczególności pracodawcy i przedsiębiorcy sektora budowlanego oraz osoby podejmujące decyzje związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
"Pracodawca firmy budowlanej, który będzie zainteresowany poziomem bezpieczeństwa pracy na swojej budowie będzie mógł poprosić Państwową Inspekcję Pracy o przeprowadzenie kontroli. Inspektor PIP w przypadku istniejących nieprawidłowości udzieli porad, wskazówek i przedstawi rozwiązania" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej zastępca głównego inspektora pracy Anna Tomczyk.
Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Wiktor Iwkowski mówił z kolei, że pięć największych firm budowlanych podpisało "Deklarację w sprawie porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie". Inicjatorem tego porozumienia oraz sygnatariuszem był właśnie PZIiTB.
Firmy, które podpisały deklarację, deklarują chęć wdrożenia wspólnego programu ograniczenia liczby wypadków na budowach. Będą również wywierać nacisk na przestrzeganie przepisów u podwykonawców. Do porozumienia mogą przystępować inne firmy bądź organizacje.
W 2009 roku pierwsza edycja kampanii była skierowana do robotników budowlanych pracujących na wysokości. Kampanie są jednym z działań podejmowanych na rzecz realizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na lata 2007 - 2012. Zakłada ona ograniczenie wypadków przy pracy w krajach Unii Europejskiej o 25 proc. do 2012 roku.
Według danych GUS w 2009 roku w budownictwie był 117 wypadków śmiertelnych. Rok wcześniej było ich 120. Co czwarta ofiara wypadku śmiertelnego przy pracy w 2008 roku była zatrudniona w branży budowlanej. W 2009 roku w wypadkach przy pracy zginęło lub zostało dotkniętych ciężkim kalectwem 420 osób. Z danych wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków były nieodpowiednia organizacja pracy, brak właściwego nadzoru, lekceważenie zasad bezpieczeństwa, pośpiech oraz nieuwaga.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.