Kuria Metropolitarna w Krakowie zwróciła się z prośbą do wszystkich parafii, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i innych instytucji kościelnych na terenie archidiecezji krakowskiej o przekazanie danych dotyczących całego mienia przejętego przez państwo w latach 1945-1989 – zarówno tego, które zostało zwrócone lub wypłacono za nie odszkodowanie, jak i tego, którego zwrot nie był możliwy.
„W imię prawdy i uczciwości Kuria Metropolitalna w Krakowie, dystansując się od wszelkich nieuczciwych działań, których dla własnych korzyści mogły dopuścić się osoby prowadzące sprawy prawne oraz ponawiając wyrażoną publicznie gotowość współpracy z organami państwowymi w celu sprawiedliwego wyjaśnienia podnoszonych zarzutów, pragnie zebrać rzetelne, obiektywne i pełne dane dotyczące majątku, jaki w latach PRL został odebrany instytucjom kościelnym na terenie dzisiejszej Archidiecezji Krakowskiej” – napisał w imieniu krakowskiej kurii ks. Jan Kabziński, ekonom archidiecezji krakowskiej.
W piśmie ks. Kabziński zwrócił się do parafii, zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich, stowarzyszeń i innych instytucji kościelnych o opracowanie i przekazanie Kurii Metropolitalnej w Krakowie danych, zgodnie z załączoną ankietą. „Już teraz dziękuję tym wszystkim, którzy w poczuciu odpowiedzialności i prawdy podejmą się tego zadania, wymagającego solidnej kwerendy archiwalnej, i proszę o potraktowanie sprawy z najwyższą pilnością i powagą” - podkreślił.
Prośba ta dotyczy danych o całym mieniu przejętym przez państwo w latach 1945-1989 – zarówno tego, które zostało zwrócone lub wypłacono za nie odszkodowanie, jak i tego, którego zwrot nie był możliwy.
Ks. Kabziński napisał, że od dłuższego czasu Kościół w Polsce, a w szczególności Archidiecezja Krakowska, staje się obiektem formułowanych publicznie ostrych zarzutów o nieuczciwość czy zachłanność, w kontekście zwracania kościelnym osobom prawnym odebranej nielegalnie własności lub przyznawania mienia zamiennego za nieruchomości bezprawnie skonfiskowane w czasach PRL.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.