Szlachetnym i godnym poparcia przedsięwzięciem nazwał arcybiskup Stanisław Gądecki promocję idei Sprawiedliwego Handlu. To międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych i firm, wspierający drobnych wytwórców w krajach Trzeciego Świata.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył też, że „najlepiej by było, gdyby o. Cullen pojawił się na spotkaniu Konferencji Episkopatu Polski i powiedział osobiście o tym, co da się zrobić w tej materii oraz pokazał przykłady Kościoła katolickiego w innych krajach, które dawno to przyjęły i to propagują”.
Ojciec Shay Cullen, założyciel fundacji PREDA, jest irlandzkim misjonarzem, który od 1969 r. pracuje na Filipinach, pomagając kobietom i dzieciom w walce o przestrzeganie praw człowieka, angażując się m.in. w zwalczanie handlu dziećmi i Sprawiedliwy Handel. Za swoją pracę był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, jest też laureatem licznych nagród międzynarodowych w dziedzinie obrony praw człowieka.
Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My” ma swoja siedzibę w Gdańsku. Zamierza ono rozszerzyć swoje działania uruchamiając w przyszłości sklepy z produktami Sprawiedliwego Handlu na terenie całego kraju. Obecnie przedstawiciele stowarzyszenia w ramach prowadzonej działalności m.in. odwiedzają parafie głosząc prelekcje i sprzedając po Mszach św. produkty Sprawiedliwego Handlu.
„W Polsce te są one niestety słabo dostępne, jednak w naszym sklepie internetowym można kupić ponad 300 produktów” – wyjaśnił Wojciech Zięba, wiceprezes stowarzyszenia. Tłumaczył, że „dzięki ich zakupowi pomagamy ludziom, którzy mogą żyć z własnej pracy, a nie z jałmużny”, przez co czują się w końcu „traktowani jak ludzie”.
„Klienci nie zdają sobie sprawy jaki wpływ ich codzienne decyzje mają na życie ludzi, którzy te produkty wytwarzają” – podkreślił Wojciech Zięba przyznając, że zauważa w naszym społeczeństwie dużą otwartość na te kwestie.
„Około 60 proc. polskich konsumentów uważa, że sklepy powinny dbać o to, aby ich produkty pochodziły ze źródeł etycznych, nawet gdyby to oznaczało wyższą cenę. Zupełnie nie wiedzą jednak, jak te produkty odszukać, jak je odróżnić od innych” – zauważył wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”.
Ruch Sprawiedliwego Handlu działa obecnie w 60 krajach.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.